Arap Baharı ve toplumsal etkileri: Mısır örneği
Arabian Spring and it is social effect: Egyptian case
  1. Tez No: 395871
  2. Yazar: SÜMEYRA GÜLOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜMİT AKCA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Uluslararası İlişkiler, Sociology, International Relations
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Ortadoğu bölgesi binlerce yıllık kültürel tarihi mirasıyla dünya medeniyetinin her zaman çok önemli parçalarından birisi olmuştur. Mısır, bu medeniyetin önemli yapı taşlarından birini oluşturmakla birlikte, sahip olduğu jeopolitik, kültürel yer altı ve yer üstü kaynakları, nüfus gücü gibi etmenlerden dolayı, tarih boyunca farklı devletlerin, aktörlerin ve kültürlerin dikkatini çekmiştir. Son on yıllarda soğuk savaşın etkisini kaybetmesi ve küreselleşme furyasının tüm dünyayı sarmasından Ortadoğu bölgesi de nasibini almıştır. Yaygınlaşan yeni sosyal hareketler, çok uzun yıllardır diktatörlük ile yönetilen halkların büyük bir kısmının insanca yaşam koşullarından mahrum kaldığı bu bölge, kitlesel hareketlerle sarsılmaz gibi görünen düzenleri sarsmayı başarmıştır. Bu çalışmada, 2010 Aralık ayı itibariyle Tunus'tan yayılan bu kitlesel hareketler Mısır özelinde incelenecek, bu hareketlerin arka planı şimdisi ve geleceği tartışılacaktır.
Özet (Çeviri)
Middle East region, with thousands of years of cultural heritage, has always been one of the most important and crucial part of the civilization. Egypt, along with creating one of the most important building blocks of this civilization, has always attracted the attention of other states, actors and cultures because of factors such as geopolitical importance, cultural underground and aboveground resources and population strength throughout history. Middle East region has also been affected by the loss of the effect of cold war and globalization, in the last decades. Recent social and mass movements have shaken the seemingly unshakeable order -in a region deprived of decent living conditions- where people have been living under dictatorship for decades. In this study, the spread of mass movements which started in December 2010'in Tunisia will be examined specifically in Egypt and background of these movements will be discussed depending on current and future state.