İzzet Melih'in Sermed adlı romanının çeviriyazı ve incelenmesi
Transcription and analyzing of the novel Sermed by İzzet Meli̇h
- Tez No: 395981
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH ŞENGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Feci Ati, Servet-i Fünun dergisinin kapatılmasıyla dağılan Edebiyat-ı Cedide topluluğunun Türk edebiyatındaki boşluğunu doldurma adına ortaya çıkmış bir edebi harekettir. bu edebi hareket“sanat şahsi ve muhteremdir”ilkesiyle Türk edebiyatına damgasını vurmuştur.İzzet Melih, Fecr-i Ati'de adını Romancı kimliğiyle duyurmuştur. romanlarında genellikle ferdi konuları işleyen İzzet Melih, kadın-erkek çatışması etrafında aşk temasını ele alır. nitekim bu tezde de ele alıp incelemeye çalıştığımız Sermed romanı da basit bir aşk üzerine kurulmuştur.
Özet (Çeviri)
Fecr-i Ati is a literary movement which appeared in order to fill the gap of the Edebiyat-ı Cedide group after Servet-i Fünun magazine had been closed. This literary movement is very essential in Turkish Literature with its principle“Art is personal and respected.”İzzet Melih is better-known by his novelist identity. İzzet Melih who usually handles individual subjects writes about love turning around man woman conflict. However, the novel Sermed which will be analyzed in this thesis is based on a simple love theme.