Perkütan nefrolitotomilerde preemptif epidural analjezi uygulamasının stres yanıt ve postoperatif ağrı üzerine etkisi
The effects of preemptive epidural analgesia on postoperative pain and stress response to percutaneous nephrolithotomy
  1. Tez No: 396065
  2. Yazar: GÜLŞEN ÖZKAN TANRIVERDİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜLEYMAN GANİDAĞLI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmanın amacı; genel anestezi uygulanan perkütan nefrolitotomi (PNL) hastalarında preemptif epidural analjezinin etkilerini araştırmaktır.Elektif PNL cerrahisi olacak ASA I-II, 18-70 yaş, 50 hasta randomize olarak iki gruba ayrıldı. Grup A'daki hastalara standart genel anestezi uygulandı. Grup E'deki hastalara genel anesteziden 20 dk önce L1?2 `den 13 mL %0.25 levobupivakain + 2 mL 100 µ fentanil epidural aralığa verildi. Hastalar işlem yapılacak taraf altta olacak şekilde 15 dakika (dk) yan pozisyonda bekletildi. Bütün hastalar uygun spiralli entübasyan tüpü ile entübe edildi. Operasyon öncesi, insizyondan sonra 30. dk, postoperatif 1. ve 24. saat stres hormon (glukoz, kortizol, insülin) düzeyleri ve inflamatuvar yanıt (CRP) ölçüldü. Her iki grupta da sevofluran konsantrasyonu anestezi derinliği ve hemodinamik parametrelere göre ayarlandı. Anestezi derinliği sağlamak için gerektiğinde ek doz fentanil verildi. İntraoperatif dönemde hemodinamik veriler, sevofluran ve fentanil gereksinimi kaydedildi. Postoperatif dönemde hemodinamik veriler, analjezik gereksinimi, postoperatif ağrı skorları ve yan etkiler kaydedildi.Entübasyon sonrası 2.
Özet (Çeviri)
It is aimed to investigate the effect of preemptive epidural analgesia on patients underwent percutaneous nephrolithotomy (PNL) with general anesthesia.Fifty patients undergo elective PNL surgery, ASA I-II, in the 18-70 age, were divided randomly into two groups. In patients Group E 13 mL 0.25% levobupivacain + 2 mL 100 µ fentanyl were given to L1-2 epidural space at 20 min before induction of general anesthesia. Patients lied in the bottom position during the 15 minute. All patients was intubated using appropriate spiral endotracheal tube. Stress hormones (glucose, cortisol, insulin) levels and the inflammatory response (CRP) were measured in different measurement times including preoparative period, 30 min after the surgical incision, postoperative 1. hours, 24 hours. In the both groups, the concentration of sevofluran adjusted to hemodinamic parameters and to enough anesthetic depth. In addition, doses of fentanil were given when necessary. Hemodynamic parameters, fentanyl and sevofluran requirement were recorded in the intraoperative and postoperative period. Hemodynamic parameters, analgesic requirement, postoperative pain scores and side effects were recorded.Systolic Blood Pressure (SBP) was measured in Group E lower than Group A 2.