Liselerde görev yapan öğretmen ve yöneticilerin örgütsel sessizliğe ilişkin görüşleri
The views of managers and teachers working in high schools about organizational silence
  1. Tez No: 396071
  2. Yazar: AZİZE YÜKSEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYCAN ÇİÇEK SAĞLAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uşak Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu araştırmanın amacı Isparta il merkezinde liselerde görev yapan yönetici ve öğretmenlerin örgütsel sessizliğe ilişkin görüşlerini çeşitli değişkenler açısından incelemektir. Araştırmanın evrenini 2013-2014 eğitim-öğretim yılında Isparta il merkezinde bulunan, 19 lisede görev yapan öğretmenler ve yöneticiler oluşturmaktadır. İlgili evrenden örneklem alma yoluna gidilmemiş, çalışma evreninde bulunan tüm yönetici ve öğretmenlere ulaşılmaya çalışılmıştır. Bu doğrultuda, 76 yönetici ve 345 öğretmene ulaşılmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak Dyne, Ang ve Botero (2003) tarafından geliştirilen ve Erdoğan (2011) tarafından Türkçeye uyarlanan“Örgütsel Sessizlik Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırma verilerinin çözümlenmesinde betimsel istatistiklerin yanı sıra t-testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA) ve Tukey anlamlılık testi kullanılmıştır. Verilerin çözümlenmesinde SPSS (Statistical Package for Social Sciences) 20.0 paket programı kullanılmıştır. Araştırma bulgularına göre öğretmenlerin ve yöneticilerin örgütsel sessizliğe ilişkin görüşlerinin birbirlerine benzer ve“orta”düzeye yakın olduğu görülmektedir. Öğretmenlerin cinsiyet değişkeni ile örgütsel sessizliğe ilişkin görüşleri arasında anlamlı farklılık olup olmadığına bakıldığında, kabul edilen sessizlik ile örgüt yararına sessizlik türleri arasında anlamlı bir farklılık bulunmamışken, savunma amaçlı sessizlik türünde bayan öğretmenlerin erkek öğretmenlere göre daha sessiz kaldığı görülmektedir. Yöneticilerin cinsiyet değişkeni ile örgütsel sessizliğe ilişkin görüşleri arasında anlamlılığa bakıldığında, öğretmenlerle benzer olarak, kabul edilen sessizlik ve örgüt yararına sessizlik türleri arasında anlamlı farklılık yokken, savunma amaçlı sessizlik türünde bayan yöneticilerin erkek yöneticilere göre daha sessiz olduğu bulgusuna ulaşılmıştır. Öğretmenlerin branş değişkeni ile örgütsel sessizliğe ilişkin görüşleri arasında anlamlı farklılık olup olmadığına bakıldığında, savunma amaçlı sessizlik türünde anlamlı bir farklılık bulunmamışken, kabul edilen sessizlik ve örgüt yararına sessizlik türlerinde meslek dersleri öğretmenlerinin, kültür dersleri öğretmenlerine göre daha sessiz kaldığı sonucuna varılmıştır. Yöneticilerin branş değişkeni ile örgütsel sessizliğe ilişkin görüşleri arasında anlamlı farklılık olup olmadığına bakıldığında, öğretmenlerle benzer olarak savunma amaçlı sessizlik türünde anlamlı bir farklılık görülmezken, kabul edilen sessizlik ve örgüt yararına sessizlik türlerinde meslek derslerindeki yöneticilerin, kültür derslerindeki yöneticilere göre daha sessiz kaldığı görülmektedir. Öğretmenlerin hizmet süresi değişkeni ile örgütsel sessizliğe ilişkin görüşleri arasında anlamlı farklılık olup olmadığına bakıldığında, kabul edilen sessizlik türünde anlamlı bir farklılık yokken, savunma amaçlı sessizlik türünde 1-5 ve 6-10 hizmet süresine sahip öğretmenlerin, örgüt yararına sessizlik türünde ise 21 ve üzeri hizmet süresine sahip öğretmenlerin daha sessiz kaldıkları sonucuna varılmıştır. Yöneticilerde ise kabul edilen sessizlik ve savunma amaçlı sessizlik türlerinde anlamlı bir farklılık yokken, örgüt yararına sessizlik türünde 21 ve üzeri hizmet süresine sahip yöneticilerin daha sessiz olduğu görülmektedir. Öğretmenlerin görev yaptıkları okul değişkeni ile örgütsel sessizliğe ilişkin görüşleri arasında anlamlı farklılık olup olmadığına bakıldığında, savunma amaçlı sessizlik ve örgüt yararına sessizlik türünde anlamlı bir farklılık bulunmamışken, kabul edilen sessizlik türünde meslek liselerinde görev yapan öğretmenlerin genel liselerde görev yapan öğretmenlere göre daha sessiz oldukları sonucuna ulaşılmıştır. Yöneticilerde ise görev yaptıkları okul değişkeni ile örgütsel sessizlik görüşleri arasında anlamlı bir farklılık bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the views of managers and teachers working in high schools about organizational silence using various factors. The population of the study was composed of managers and teachers working in 19 high schools in Isparta city center in 2013-2014 academic years. The research sample was not composed from the related population but the questionnaire was applied to all administrators and teachers from the population of the research. The questionnaire was applied to 76 managers and 345 teachers. As a data collection tool, organizational silence scale was used. As an organizational silence scale, a scale which was produced by Dyne, Ang and Botero (2003) and translated in Turkish by Erdoğan (2011) was used. In data analysis, besides descriptive statistics as t-test, one way variance analysis and Tukey significance test was used. The data was analyzed by SPSS (Statistical Package for Social Sciences) 20.0 package program. According to the findings of the study, it is seen that the views of managers and teachers about organizational silence are similar to each other and close to“neutral”. When looked if there is a significance difference between the gender variance and the teachers' view about the organizational silence, while there is no difference in acquiescent silence and prosocial silence, in quiescent silence it is seen that women are more silent than men. When looked if there is a significance difference between the gender variance and the managers' views about the organizational silence, similar to teachers, while there is no difference in acquiescent silence and prosocial silence, in quiescent silence it is seen that women managers are more silent than men managers. When looked if there is a significance difference between the branch variance and the teachers' view about the organizational silence, while there is no difference in prosocial silence, in acquiescent and quiescent silence, it has been found that teachers in vocational lessons branch are more silent than teachers in cultural lessons branch. When looked if there is a significance difference between the branch variance and the managers' view about the organizational silence, similar to the teachers, while there is no difference in prosocial silence, in acquiescent and quiescent silence, it is seen that managers in vocational lessons branch are more silent than managers in cultural lessons branch. When looked if there is a significance difference between the period of service variance and the teachers' views about the organizational silence, while there is no difference in acquiescent silence, in prosocial silence, teachers who have 1-5 and 6-10 period of service and in quiescent silence, the teachers who have 21 and above period of service are more silent than the others. When looked if there is a significance difference between the period of service variance and the managers' view about the organizational silence, while there is no difference in acquiescent and prosocial silence, in quiescent silence managers working 21 and above period of service are more silent than the others. When looked if there is a significance difference between the school variance they are working and the teachers' views about the organizational silence, while there is no difference in prosocial and quiescent silence, in acquiescent silence, the teachers working in vocational high schools are more silent. But there has been found no difference between the school variance they are working and the managers' views about the organizational silence.