Yüksek dereceden aktif OTA-C filtrelerinin Quad yöntemi kullanarak bilgisayar yardımıyla tasarımı
Computer aided design of high order active OTA-C filters using Quad configuration
- Tez No: 39614
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ NUR GÖNÜLEREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
Literatürde OTA (Operational Transconductance Amplifier, İşlemsel geçiş iletkenlik kuvvetlendiricisi) ve kapasite elemanları ile oluşturulmuş çeşitli biquadlar bulunmaktadır. Bu biquadratik altdevreler kullanılarak yüksek dereceden filtre tasannu önerilmekle beraber, gerçeklemelerin çoğunda opamp (İşlemsel Kuvvetlendirici, İ.K.) ve RC elemanları kullanılmıştır. Bu tezde, sadece OTA ve kapasite elemanları kullanarak, yüksek dereceden aktif filtre tasarımı amaçlanmıştır. Quad yönteminin diğer tasarım yöntemlerine göre avantajlı yönleri gözönüne alınarak tasarımın bu yöntemle yapdması kararlaştırılmıştır. Bu bakımdan tez yüksek dereceden filtrelerin OTA-C elemanlarıyla gerçeklenmesi anlamında yeni bir çalışma niteliğindedir. OTA, tümleşik devre teknolojisine uygun olması, iletkenlik değerinin ayarlanabilmesi, yüksek frekans davranışının iyi olması gibi nedenlerden ötürü aktif filtre tasannu için cazip bir eleman niteliğindedir. Son yıllarda, OTA ve kapasite elemanlannın kullanımı gittikçe yaygınlaşmaya başlamış, filtre tasanmında opamp (işlemsel kuvvetlendirici-İ.K.) ve RC elemanlarına göre daha çok tercih edilir olmuştur. Bölüm T de, filtrelerin tarihsel gelişimiyle paralel olarak, kullanılan teknolojik elemanların ve filtre tasarım tekniklerinin kısa bir incelemesi yapılmaktadır. Bölüm 2' de, literatürde Quad yöntemi olarak bilinen yüksek dereceden filtre tasanm yöntemine yer verilmiştir. Bölüm 3' te, Butterworth, Chebyshev ve Eliptik türden simetrik bandgeçiren filtrelerin Quad yöntemiyle filtre tasanm denklemlerinin elde edilişine değinilmektedir.. Bölüm 4' te, OTA elemanı tanıtılmaktadır. OTA' ya ilişkin ideal ve pratik modeller verilmekte, pratik modellerden simetrik CMOS OTA' nm idealsizliği ile ilgili SPICE denemeleri verilmektedir. Aynca literatürde yer alan OTA-C biquadlan incelenmektedir. Bölüm 5' te, Quad yönteminin bilinen dinamik davranış incelemesi, simetrik bandgeçiren OTA-C filtrelere uygulanmakta ve sonuçta elde edilen tasarım denklemlerine ilişkin OTA-C gerçeklemesi ve eleman değerlerinin hasaplanması verilmektedir. Bölüm 61 da, tasarlanan filtrenin doğrusal çalışabilmesi için, maksimum filtre giriş geriliminin genliği hesaplanmakta ve duyarlığa değinilmektedir. EK' te, simetrik bandgeçiren OTA-C filtrelerinin Quad ve kaskad yöntemi ile tasanmmı yapan bir bilgisayar programı verilmektedir. vııı
Özet (Çeviri)
Electronics, named the technology of the today's modern age, is growing rapidly and almost everyday presents many new and useful products for the human being. Most of these products consist of circuits that select the electrical signals according to their frequencies and put these signals into another form. These kinds of circuits are known as filters, and have many applications in electronics from daily use to the high technology. At the beginning of this century, most of voice-frequency filters were realized using discrete RLC passive circuits. For these networks, inductors were a problem since they were large components, difficult to produce and tune. In the 1950s, it was understood that the more advantageous filters could be obtained if the inductors were replaced by active networks. Therefore, designers started to commonly use the active-RC networks, which were composed of op amp's, compared to the former technique [1]. Together with the rapid growth of the integrated circuit technology, many active and passive components became realizable in very small silicon chips. Especially, VLSI technology presents many advantages to the designers. Today, with the use of switched-capacitor filters ( SC filters ), the disadvantages of analog filters have been eliminated. Meanwhile, time-constants (RC) can be accurately obtained with the ratio of two MOS capacitors multiplied by a clock frequency. Moreover, resistors can be simulated with the capacitors. So, an important amount of silicon area can be saved. SC filters do not require an additional tuning and they can be tuned electronically [1], [2]. However, these types of filters can not operate properly at higher frequencies than voice frequencies because of the op amp's limited bandwidth. Digital filters have also some limitations such as computation time, analog- digital conversion time and especially Nyquist rate. Continuous-time analog filters do not have such frequency limitations as in SC and digital filters and theoretically can use all available frequency band. Thus, they can be used at high frequencies more realibly than the other two filter types. Because op amps are highly developed and cheap components, they have been used in the discrete active filter design for many years. However, in order to integrate analog and other signal processing circuits in the same silicon chip, more compatible gain devices,OTAs, were required. OTAs can be easily integrated in the IX