Sahip Ata Vakıf Müzesi'ndeki Karapınar dokumaları
Karapınar weavings of Sahi̇p Ata Foundation Museum of Konya
- Tez No: 396145
- Danışmanlar: PROF. DR. AYSEN SOYSALDI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: El Sanatları, Crafts
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Geleneksel Türk El Sanatları Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 198
Özet
Gelenekli Türk sanat anlayışını dolayısıyla dokumaları Orta Asya'dan Anadolu'ya kadar gittikleri her yere götüren Türkler bu alanda dünyaya örnek olmuşlardır. Kültürel anlamda değerlendirildiğinde halı-kilim, geçmişle günümüz arasında köprü oluşturan, bir sanat/zenaat eseri olma özelliğini bünyesinde barındıran maddi kültür kimliğinin temsilcileridir. Kilimleri ve halıları ile de ünlü ve köklü geçmişi olan Karapınar'da geleneklere bağlı olarak üretilen ve pek tanınmayan dokumalar vardır. Yörede üretilen bu halı ve kilimlerin üretimi günümüzde neredeyse durmuştur. Sahip Ata Vakıf Müzesi Selçuklu dönemine has firuze, patlıcan moru, kobalt mavisi çinilerle süslüdür. Vakıflar Genel Müdürlüğü'ne bağlı olan ve ekserisi Konya merkez ve civarındaki cami ve mescitlerden getirilen tarihi eser niteliği kazanmış kimi teberrukat eşyalarından örnekler sergilenmektedir. Özellikle Karapınar ilçesine ait olan kirkitli düz ve düğümlü dokumaları dikkat çekmektedir. Müzede yer alan örnekler günümüze kadar hiçbir araştırmaya dahil edilmemiştir. Müzede yer alan Karapınar yöresine ait tamamen yün malzemeli kilim, cicim ve Türk düğümlü halı dokumaları örnekleridir.
Özet (Çeviri)
Turks who carried their Traditional Turkish Arts' weavings from Central Asia to Anatolia. This situation has a model fort he world in this field. If it is evaluated at cultural weaving, rugs and carpets represent cultural ideutity that they are a kind of bridge betuseen past to present. There are weavings at Karapınar that they produce traditionally but they are not known too much. Unfortunatelly, these type of carpets and rugs' manufacture have almost stopped nowadays. Sahip Ata Foundation Museum of Konya is a Seljuk Period building that has deco rated with turquoise, aubergine, cobalt blue tiles. It is depend on Directorate Geuetal of Foundations and teberrukat item are displayed historical monuments Konya araund. Also some art Works came from mosques and prayer centeis. Especially Karapınar area's rugs and carpets attract atteution. There is no search about these examples at the museum. Kilim, cicim (rugs) and carpets at the museum are made from wool totally and they are belonging to Karapınar region.