Muslihiddin Mustafa b. Şaban Sürûrî'nin Şerhu Merâhi'l-Ervâh adlı eserinin edisyon kritiği
An edition critique of Muslihiddin Mustafa b. Shaban Sururi's work named Sharhu Marahi'l-Arwah
  1. Tez No: 396183
  2. Yazar: ALİ BAĞCI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NAJMADDİN ALİSSA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Linguistics, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Yalova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arap Dili ve Belagatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 438
Özet
Bu çalışma Ahmed b. Ali b. Mesud'un sarf ilmine dair yazmış olduğu Merâhu'l-ervâh adlı esere XVI. yüzyılın tanınan âlimlerinden Mustafa b. Şaban Sürûrî'nin yazmış olduğu ŞerhuMerâhi'l-ervâh adlı eserin tahkikidir. Çalışmamız bir giriş ve üç bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde araştırmanın konusu, gayesi ve metodu hakkında bilgiler verilmiştir. Birinci bölümde Sürûrî'nin hayatından, çeşitli eserlerinden ve Türkiye'de Sürûrî üzerine yapılan çalışmalardan bahsedilmiştir. İkinci bölümde öncelikle Merâhu'l-ervâh adlı eserin ihtiva ettiği konular, değişik nüshaları ve Merâh üzerine yapılan çalışmalar belirtildi. Daha sonra ŞerhuMerâhi'l-ervâh'ın tanıtımı, eserin nüshaları ve Sürûri'nin şerh metodu anlatıldı. Üçüncü bölümde ise eserin üç nüshası karşılaştırılarak bilgisayarda yazıldı. Nüshalar arasındaki farklılıklar, âyet-i kerime ve hadis-i şeriflerin tahrici, eserde geçen şahıslar hakkında bilgiler dipnotta gösterildi.
Özet (Çeviri)
This study is an edition critique of the work named SharhuMarahi'l-Arwah written by Mustafa b. ShabanSururi, one of the renowned scholars of the XVI. century, for the work named Marahu'l-Arwah about ilm-us-sarf written by Ahmad b. Ali b. Masoud. Our study consists of one indtroduction and three sections. In the introduction, the subject, purpose and method of the research is disclosed. In the first section, Sururi's life, his various works and studies about Sururi that were performed in Turkey, are mentioned. Inthesecondsection, firstlythesubjectsincluded in Marahu'l-Arwah, itsdifferentcopiesandstudiescarriedout on Maraharepointedout. Afterwards, SharhuMarahi'l-Arwah's introduction, the copies of the work and method of Sharh used by Sururi are explained. The third section is where the three copies of the work are compared and typed on a computer. The differences between copies, citation of ayahs and hadiths, the individuals mentioned in the work are shown in the footnotes.