Sosyal hizmet lisans öğrencilerinin yaşlı ayrımcılığına ilişkin tutumları: Yalova Üniversitesi örneği
Attitudes of social work students towards ageism: Yalova University case
  1. Tez No: 396185
  2. Yazar: METİN ÖKSÜZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HARUN CEYLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Sosyal Hizmetler, Education and Training, Social Services
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yalova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu araştırmanın amacı sosyal hizmet lisans öğrencilerinin yaşlı ayrımcılığına karşı tutumlarının belirlenmesidir. Tanımlayıcı tipteki bu araştırmaya Yalova Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Sosyal Hizmet Bölümünde öğrenim gören 418 öğrenci katılmıştır. Araştırma verileri, araştırmacı tarafından hazırlanan anket formu ve Yaşlı Ayrımcılığı Tutum Ölçeği (YATÖ) kullanılarak anket yöntemiyle elde edilmiştir. Araştırmada elde edilen veriler SPSS (Statistical Package for Social Sciences) for Windows 21.0 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Öğrencilerin öğrenim gördüğü sınıf, cinsiyet durumları, ailelerinin yaşadığı konutun mülkiyet durumu, konutun oda sayısı, yaşlı bireylerin ailesiyle birlikte yaşamaları, yalnız yaşamaları, öğrencilerin mezun olduktan sonra yaşlı bireylerle çalışmayı isteme durumlarının yaşlı ayrımcılığına ilişkin tutumlarını anlamlı şekilde etkilediği belirlenmiştir. Sosyal hizmet lisans öğrencilerinin yaşlı ayrımcılığına ilişkin olumlu tutuma sahip oldukları saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the attitudes of social work students towards ageism. 418 students from Yalova University Faculty of Economics and Administrative Sciences Department of Social Work were participated this descriptive study. Research data were collected by using questionnaire form which was prepared by the researcher and Ageism Attitude Scale (AAS). The data obtained in the study were analyzed using SPSS for Windows 21.0 program. It is determined that there is significant difference between students' attitudes towards ageism and grade level, gender, ownership status of the residence where students' families live, number of rooms in their homes, living with elderly relative, living alone, desire to work with the elderly after graduation. It has been found that social work students have positive attitudes towards ageism.