İskemik priapizm patofizyolojik zemininde losartan tedavisi etkinliğinin değerlendirilmesi
Evaluation of the efficacy of losartan on the basis of the pathophysiology of ischemic priapism
  1. Tez No: 396257
  2. Yazar: ŞEYHMUS ERDEM ÖZKARATAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TUNÇ OZAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Priapizm, cinsel uyarı olmaksızın uzamış istenmeyen ereksiyon halidir. Priapizmin penil arter kan akımına bağlı olarak iskemik, non iskemik ve tekrarlayan olmak üzere üç tipi vardır. İskemik priapizm hızlı ve doğru yaklaşım gerektiren gerçek ürolojik bir acildir. Hastaları erektil disfonksiyondan korumak için ürolog böyle bir acil durumda nasıl davranacağını bilmelidir. Bu çalışmada iskemik priapizmin erken tedavisi için uygulanacak tedavi yöntemlerini araştırmayı hedefledik ve iskemik priapizm patofizyolojik zemininde losartan uygulamalarının tedavideki rolünü, sıçan modellerinde değerlendirdik. Çalışmada birincisi kontrol grubu, diğer 7'si çalışma grubu olan ve 6 adet rattan oluşan 8 grup kullanıldı. Çalışmaya dahil edilen 48 adet erişkin Sprague-Dawley sıçan 8 eşit gruba ayrıldı. Priapizm oluşturulan tüm gruplarda vakum yöntemi ile ereksiyon oluşturuldu ve ereksiyon devamlılığı sağlanarak priapizm geliştirildi. 1. grup kontrol (shame) grubu olup priapizm oluşturulmadan 4. saatte penis rezeke edildi. 2. grupta priapizm oluşturulup, 4. saatte penis rezeke edildi. 3. grupta priapizm oluşturulup, 15 mg/kg losartan i.p. verilerek ve 4. saatte penis rezeke edildi. 4. grupta priapizm oluşturulup, 4. saatte priapizm giderilerek 8. saatte penis rezeke edildi. 5. grupta priapizm oluşturulup, 15 mg/kg losartan i.p. verildi. 4. saatte priapizm giderilerek 8. saatte penis rezeke edildi. 6. grupta priapizm oluşturulup, 4. saatte priapizm giderildikten sonra 15 mg/kg losartan i.p. verildi. 8. saatte penis rezeke edildi. 7. gruptaki sıçanlara 3 gün 15 mg/kg losartan i.p. verilip priapizm oluşturuldu, 4. saatte penis rezeke edildi. 8. gruptaki sıçanlara 3 gün 15 mg/kg losartan i.p. verilip priapizm oluşturuldu, 4. saatte priapizm giderilip, 8. saatte penis rezeke edildi. Tüm gruplardaki kavernozal doku örneklerinde Tunel yöntemi ile apoptozis indeksi değerlendirildi ve spektrofotometrik olarak MDA seviyelerine bakıldı.
Özet (Çeviri)
riapism is described as the extended unpreferred erection status without any sexual stimulus. There are three types of priapism which are classified as ischemic, non ischemic and recurrent priapism depending on the blood flow of the penile artery. Ischemic priapism is a real urological emergency which require urgent and appropriate approach. In order to prevent any erectile dysfunction, the urologist should know how to manage such an urgent case. In this study we aimed to research the treatment methods for the early management of ischemic priapism and evaluate the role of losartan application in the treatment on the base of ischemic priapism in the rat models. The study included 8 groups consisting of 6 rats where the first is the control and the other 7 groups were the study groups. Fourty-eight adult Sprague-Dawley rats were divided into 8 equal groups. Group 1 was the control (shame) group. Vacuum constriction method was used in all rats for obtaining erection and priapism was generated by maintaining it. Penises of the rats in the Group 1 were resected after 4 hours without generating priapism. In group 2 priapism was generated and penile resection was performed after 4 hours. In group 3 priapism was generated and losartan in 15mg/kg dose was administered i.p and penile resection was performed after 4 hours. In group 4 priapism was obtained, corrected after 4 hours and penises were resected after 8 hours. In group 5 priapism was obtained, losartan in 15 mg/kg dose was administered i.p, priapism was corrected after 4 hours and penises were resected after 8 hours. In group 6 priapism was obtained and it was corrected in the fourth hour, losartan in 15mg/kg dose was applied and penile resection was performed after 8 hours. In group 7 losartan was applied in 15 mg/kg dose in a period of 3 days then priapism was obtained and the penile resection was performed after 4 hours. In group 8 losartan was applied in 15 mg/kg dose in a period of 3 days then priapism was obtained, it was corrected in the fourth hour and the penile resection was performed after 8 hours. Apoptosis index and MDA levels were determined in the cavernosal tissue samples by using Tunel method and spectrophotometry respectively.