Profesyonel takım sporlarında görev yapan antrenörlerin iletişim beceri düzeylerinin araştırılması
Studyi̇ng the level of communi̇cati̇on talent of coaches worki̇ng i̇n professi̇onal team sports
- Tez No: 396288
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EYYUP NACAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Araştırmanın amacını, Elazığ ilindeki profesyonel takım sporlarında görev yapan antrenörlerin iletişim beceri düzeylerinin araştırılması ve çeşitli değişkenler ile arasındaki ilişkinin incelenmesi oluşturmaktadır. Araştırmanın evrenini; Elazığ ilinde 2013-2014 sezonunda faaliyet gösteren 11 profesyonel (futbol, basketbol, voleybol ve hentbol) takım ve bu takımlarda görev yapan antrenör ve sporcular oluşturmaktadır. Toplam 240 sporcunun 209'una ulaşılarak anket ve formlar uygulatılmıştır. Antrenörlerin, iletişim becerilerinin değerlendirildiği bu araştırmada veri toplama aracı olarak anket kullanılmıştır. Anket iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde katılımcıların demografik özelliklerini tanımlamaya yönelik sorular yer alırken; ikinci bölümde İ. Yılmaz (2008) tarafından geliştirilen iletişim beceri ölçeği kullanılmıştır (1).
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to examine the level of communication skills of trainers of professional team sports in Elazığ and its correlation with several variables. The target population of the study includes 11 professional teams (football, basketball, volleyball and handball) that take part in Elazığ province in 2013-2014 season and the trainers and athletes of these teams. 209 out of 240 athletes were reached and applied the survey. In this study, in which the communication skills of trainers were evaluated, a survey was used as a data collection tool. The survey composes of two sections. In the first section, there are questions to identify the demographical characteristics of the participants; in the second section communication skills scale that was developed by İ. Yılmaz (2008) was used (1).