Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu olan ilköğretim çocuklarında duygusal zeka ile sosyal beceri bileşenlerinin değerlendirilmesi
Assesment of emotional intelligence and components of social skills in primary school children with attention deficit hiperactivity disorder
- Tez No: 396319
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE ARMAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB) ilkokul çağındaki çocuklarda en sık görülen nörogelişimsel bozukluktur. DEHB tanısı alan çocuklarda sosyal becerilerinde, algıladıkları sosyal destek düzeyi ve olumlu baş etme tutumlarında yaşıtlarına göre beklenen düzeyin altında olduğunu bildiren çalışmalar bulunmaktadır. Ayrıca duygusal zeka düzeyi düşük olan öğrencilerin sınıf gözlemlerinde öğretmenleri tarafından daha fazla dikkat ve davranış sorunu bildirilmiş olmasına rağmen literatürde DEHB tanılı çocuklarda duygusal zeka düzeyini inceleyen bir çalışmaya rastlanmamıştır. Bu çalışmada kliniğe ilk kez başvuran ve DEHB tanısı alan 7-13 yaş grubu çocuk ve ergenlerin duygusal zeka ile sosyal beceri bileşenlerinin yaş ve cinsiyet açısından benzer bir kontrol grubu ile karşılaştırılması amaçlanmıştır. Çalışmaya, hasta grubu olarak daha önceden tedavi almamış olan DEHB tanılı 65 çocuk ve kontrol grubu olarak bir ilköğretim okulundan 61 sağlıklı çocuk dahil edilmiştir. Olguların sosyodemografik özellikleri ayrıntılı bir formla, klinik değerlendirmeleri Okul Çağı Çocukları için Duygulanım Bozuklukları ve Şizofreni Görüşme Çizelgesi- Şimdi ve Yaşam Boyu Şekli ile, davranışsal sorunları Conner's Öğretmen ve Aile Değerlendirme Ölçekleri ve DEHB belirti listesi ile, sosyal becerileri öğretmenler tarafından doldurulan Sosyal Becerileri Değerlendirme Ölçeği ile, kendilerinin ve ebeveynlerinin başetme tutumları KIDCOPE ve COPE başetme ölçekleri ile, yürütücü işlevleri YİYDDE (Yönetici işlevlere yönelik davranış değerlendirme envanteri) ile, algıladıkları sosyal destek düzeyi Sosyal Desteği Değerlendirme Ölçeği ile, duygusal zeka düzeyleri Bar-On Duygusal Zeka Ölçeği Çocuk ve Ergen Formu ile ve zeka düzeyleri Wechsler Çocuklar İçin Zeka Ölçeği-gözden geçirilmiş formu ile değerlendirilmiştir. Çalışma bulgularına göre, olguların yaş ortalaması DEHB grubunda 10,34±1,86, kontrol grubunda ise 10,16±1,69, DEHB grubunda %26,15 kız ve %73,85 oranında erkek, kontrol grubunda ise %65,57 kız ve %34,43 erkek bulunmaktaydı.Olguların sosyoekonomik düzeyleri açısından istatistiksel olarak anlamlı fark yoktu. DEHB grubunda bileşik tip olguların %47,06 'sı kız ve % 70,83'ü erkek, dikkat eksikliği baskın olguların %52,94'ü kız ve %29,17'si erkekti. CADÖ ortalamaları DEHB grubunda 26±14, kontrol grubunda ise 4±3 iken CÖDÖ ortalamaları DEHB grubunda 24±12, kontrol grubunda ise 3±2 olarak saptandı.
Özet (Çeviri)
Attention Deficit Hyperactivity Disorder (ADHD) is the most common neurodevelopmental disorder in school- aged children. According to some studies children with ADHD show deficiencies in social skills, perceived social support and positive coping styles. Additionally, students who have low emotional intelligence were reported by their teachers as having more attention and behavioral problems. There are no studies found concerning the level of emotional intelligence in children with ADHD. This study aims to evaluate emotional intelligence and components of social skills in a group of children between 7-13 years who are referred to child psychiatry clinic with treatment-naive ADHD. We also compared these findings with a control group of similar age and sex. The study group consisted of 65 children with treatment-naive ADHD and 61 healthy children from primary school. Socio-demographic characteristics of the participants were assessed by a detailed form. Clinical psychiatric diagnoses were established by using the Kiddie Schedule for Affective Disorders and Schizophrenia Present and Lifetime Version. In order to evaluate behavioral problems Conner's Teacher and Parent Rating Scale and DSMIV Checklist were used. Social skills and perceived social support were assessed by Social Skills Rating Scale and Perceived Social Support Rating Scale. Coping styles were evaluated by COPE and KIDCOPE. Executive functions were measured by BRIEF. Emotional Intelligence was tested by using Bar-On Emotional Intelligence Quotient Inventory:Youth Version and IQ assessments were made by using Wechsler Intelligence Scale for Children-Revised. According to findings of the study, the mean age of the cases with ADHD 10.34 ± 1.86 and 10.16 ± 1.69 in the control group. There were 26,15% girls and 73,85% boys in ADHD group and the control group was consist of 65,57% girls and 34,43% boys. Socio-economic status of the cases was not statistically significant. Combined type of ADHD rate was 47,06% in girls and 70,83% in boys. In addition, attention deficit type of ADHD rate of girls was 52,94% and boys 29,17%. Mean of total CPRS points were 26 ± 14 in the ADHD group whilst 4 ± 3 in the control group.