Daimi dişlerde, farklı adeziv sistemler kullanılarak uygulanan pit ve fissür örtücülerin klinik başarısının değerlendirilmesi
Clinical performance of fissure sealants placed with different adhesive systems in permanent teeth
- Tez No: 396426
- Danışmanlar: PROF. DR. STEPHAN ATİLLA ATAÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Bu çalışmanın amacı, daimi dişlerde etch-and-rinse (ER) ve self-etch (SE) adezivler kullanılarak uygulanan rezin esaslı fissur örtücünün klinik başarısını değerlendirmektir. Tüm daimi birinci molar dişleri çürüksüz ve restorasyonsuz olan 51 hasta çalışmaya dahil edilerek, split-mouth dizaynında toplam 204 fissür örtücü uygulanmıştır. Dişler, fissur örtücü (Delton FS+; Dentsply) öncesinde kullanılacak adeziv sistemlere göre rastgele olarak dört gruba (n=51 diş/grup) ayrılmıştır. Grup 1 (Kontrol grubu): Adeziv ajan yok (geleneksel); Grup 2: Asit-etch + ER adeziv (XP-Bond; Dentsply), Grup 3: Sadece SE adeziv (Clearfil-SE-Bond; Kuraray), Group 4: Asit-etch + SE adeziv (Clearfil-SE-Bond). Klinik değerlendirmeler başlangıç ve 1, 3, 6, 12, 18. aylarda modifiye USPHS kriterlerine göre yapılmıştır. 18 ay sonunda okluzal yüzeyler için kümülatif sağkalım oranları geleneksel teknik ve sadece SE adezivinin kullanıldığı gruplarda benzer bulunmuştur (sırasıyla 62% ve 45%). Asitle pürüzlendirme sonrası uygulanan XP Bond ve Clearfil-SE-Bond grupları benzer (sırasıyla 90% ve 94%) ve yüksek sağkalım oranları göstermiştir. Bukkal/palatinal yüzeylerdeki kümülatif sağkalım oranları okluzal yüzeylerdekine benzer sonuçlar göstermiştir: XP-Bond (94%), asit-etch + Clearfil-SE-Bond (96%), geleneksel yöntem (54%) ve sadece Clearfil-SE-Bond (39%). Sonuç olarak asit-etch yapılarak uygulanan etch-and-rinse ve self-etch grupları birbirlerine benzer, bunun yanında geleneksel yöntem ve sadece self-etch ile uygulanan gruplardan anlamlı düzeyde yüksek retansiyon oranları göstermiştir. Self-etch adeziv sistemlerinde örtücü öncesi yüzeyin asitle pürüzlendirilmesi tutuculuğu anlamlı derecede arttırmaktadır. Geleneksel yöntem, sadece self-etch yöntemine göre (istatistiksel açıdan anlamlı olmamak kaydıyla) daha üstündür.
Özet (Çeviri)
The aim of this in vivo study was to evaluate and compare the clinical success of a resin-based fissure sealant placed with prior application of etch-and-rinse (ER) and self-etch (SE) adhesives. 204 sealants were placed in 51 patients with previously unsealed and caries-free permanent first molars employing a split-mouth design. The teeth were randomized into four groups (n= 51 teeth/group) according to the adhesive system placed under the tested resin-based sealant (Delton FS+; Dentsply). Group 1 (Control arm): No bonding agent (conventional acid-etch sealant), Group 2: Prior enamel etch + ER adhesive (XP-Bond; Dentsply), Group 3: SE adhesive-only (Clearfil-SE-Bond; Kuraray) without prior etching, Group 4: Prior enamel etch + SE adhesive (Clearfil-SE-Bond). Clinical assessments were performed according to modified USPHS criteria at baseline and 1, 3, 6, 12, 18 months. At 18 months, the conventional technique and SE-only group had similar cumulative survival rates (62% and 45%, respectively) for occlusal surfaces. XP-Bond and Clearfil-SE-Bond with prior etching showed similar (90% and 94%, respectively) and higher survival rates. The cumulative survival rates on palatal/buccal surfaces showed similar outcomes as with occlusal surfaces: XP-Bond (94%), acid-etch + Clearfil-SE-Bond (96%), conventional sealant (54%) and Clearfil-SE-Bond-only (39%). The present results demonstrate that with prior enamel etching, the etch-and-rinse and self-etch groups showed similar and significiantly higher sealant retention rates compared to the conventional and self-etch-only bonded sealants. For the self-etch adhesive, prior enamel etching significantly increased sealant retention. The conventional technique outperformed the self-etch-only bonded sealants in the absence of statistical significance.