Koroner anjiyoplasti uygulanan hastalarda erken mobilizasyon ve spongostan destekli pansumanın kanama, ağrı ve idrar yapma üzerine etkileri
Impacts of early mobilization and spongostan-supported dressing on bleeding, pain and urination among coronary angioplasty patients
- Tez No: 396427
- Danışmanlar: DOÇ. DR. LEYLA ÖZDEMİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Kardiyoloji, Nursing, Cardiology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu randomize kontrollü çalışmanın amacı, koroner anjiyoplasti uygulanan hastalarda erken mobilizasyon ve spongostan destekli pansumanın kanama, ağrı ve idrar yapma üzerine etkilerini belirlemektir. Araştırma örneklemini, randomizasyonla seçilen, kontrol grubu (n=30), erken mobilizasyon grubu (n=30) ve spongostan destekli pansuman uygulanan grubundan (n=30) oluşan toplam 90 koroner anjiyoplasti hastası oluşturmuştur. Kontrol grubundaki hastaların (1.grup) sheath kateterleri dördüncü saat sonunda çekildikten sonra, beş saat işlem bölgesine basınçlı pansuman ve kum torbası uygulanmış ve toplam dokuz saat yatak istirahati sonrası mobilizasyonları sağlanmıştır. Erken mobilizasyon grubunda (2.grup), sheath kateteri işlemden bir saat sonra çekildikten sonra bölgeye dört saat basınçlı pansuman ile kum torbası uygulanmış ve 5. saatte hastaların mobilizasyonları sağlanmıştır. Spongostan destekli pansuman grubunda (3.grup) ise işlemden bir saat sonra sheath kateter çekilip, işlem bölgesine spongostan yerleştirilmiş ve hastalar dört saat basınçlı pansuman ve kum torbası ile izlendikten sonra 5. saatte mobilize edilmiştir. Hastalar izlemleri süresince kanama, hematom, ağrı ve idrar yapma durumları açısından değerlendirilmiştir. 1.gruptaki hastalarda ağrısı olanların oranı, 2. ve 3.
Özet (Çeviri)
The aim of this randomized controlled study was to identify the impacts of early mobilization and spongostan-supported dressing on bleeding, pain and urination among coronary angioplasty patients. The sample of the study consisted of a total of 90 randomly selected coronary angioplasty patients, including a control group (n=30), an early mobilization group (n=30) and a group that had spongostan-supported dressing (n=30). The sheath catheters of the control group patients (1st group) were withdrawn at the end of the 4th hour, and then compressed dressing and sand bags were applied to the procedure region for 5 hours, and patient mobilization was ensured after a total of nine-hour bed rest. In the early mobilization group (2nd group), the sheath catheters were withdrawn one hour after the procedure, and then compressed dressing and sand bags were applied to the procedure region for 4 hours, and patient mobilization was ensured in the 5th hour. In the spongostan-supported dressing group (3rd group), the sheath catheters were withdrawn one hour after the procedure, and spongostan was placed on the procedure area, and the patients were followed for 4 hours with compressed dressing and sand bags, and they were mobilized in the 5th hour. The patients were assessed in terms of bleeding, hematoma, pain and urination during monitoring process.