Üriner sistem taş hastalığı tedavisinde kullanılan ekstracorporeal shock wave lithotripsy (ESWL) ve perkütan nefrolitotomi yönteminin etkinliğinin retrospektif olarak değerlendirilmesi
Retrospective analysis of effectiveness of extracorporeal shock wave lithotripsy (ESWL) and percutaneous nephrolithotomy in the urinary system stone disease
  1. Tez No: 396504
  2. Yazar: HARUN KILIÇÇALAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ BARBAROS BAŞESKİOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Üriner sistem taş hastalığı, sık karşılaşılan ve tekrarlama eğiliminde olan önemli bir sağlık problemidir. Sık görülmesi ve tekrarlama olasılığından dolayı başarılı bir tedaviyle böbreğin taştan tam olarak temizlenmesi, minimal morbidite, maksimal böbrek fonksiyonlarının korunması ve tekrarların geciktirilmesi sağlanmalıdır. Bu yüzden ESWL ve minimal invaziv cerrahi yöntemler açık cerrahiye tercih edilmektedir. Bu çalışmada üriner sistem taş hastalığı tedavisinde sıkça başvurulan ESWL ve PNL yöntemlerinin, etkinlik ve güvenirlilik açısından retrospektif olarak değerlendirilmesi amaçlandı. ESWL ve PNL yapılan toplam 400 hastanın retrospektif olarak bilgilerine ulaşıldı. Gruplar arasında cinsiyet ve işlem yönü açsısndan fark saptanmadı. Yaş ve VKİ oranları bakıldığında anlamlı fark saptandı. Taş boyutuna bakılmaksızın gruplar karşılaştırıldığında, ESWL grubunda % 53.5, PNL grubunda ise % 80.5 taşsızlık saptandı. Taş boyutu 10-20 mm olan taşlar değerlendirildiğinde, ESWL' de % 45.3, PNL' de ise % 87.9 taşsızlık oranı tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Urinary system stone disease is a common health problem which has a tendency to recur. Because of frequency and likolihood to recur, it is required to remove all stones with minimal morbidity and maximal conservation of renal functions and to delay the recurrence. Thus ESWL and minimally invasive surgical techniques are preferred to open surgery. In this study, it is aimed to analyse the effectiveness and reliability of ESWL and PNL, that are frequently used in the urinary system stone disease, retrospectively. Data of 400 patients undergoing ESWL and PNL are obtained retrospectively. No significance was found in the sex and side between groups. There was significant difference in age and BMI. When groups were compared regardless of stone size, stone-free rates (SFR) were %53.5 in ESWL group, %80.5 in PNL group. When stones between 10-20 mm were considered SFR were %45.3 in ESWL group and %87.9 in PNL group.