Perkutan nefrolitotomi hastalarında daha önce açık böbrek taşı veya perkütan nefrolitotomi yapılmasının başarı ve komplikasyonlara etkileri
The effect of previous open or percutaneous nephrolithotomy operations on the success and complications of percutaneous nefrolithhotomy
  1. Tez No: 272354
  2. Yazar: MUSTAFA ORHUN GÜNAYDIN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ BEYTUR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
AMAÇ: Daha önce aynı böbrekten açık böbrek taşı cerrahisi ve PNL operasyonu geçirmenin PNL tedavisindeki başarı ve komplikasyon verileri değerlendirilerek etkinlik ve güvenilirliğinin belirlenmesi amaçlandı.HASTALAR VE METOD: Haziran 2008 ? Eylül 2010 tarihleri arasında İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi Üroloji Kliniğinde PNL operasyonu yapılan toplam 161 hasta çalışmaya alındı. Tüm hastalar yaş, cinsiyet, semptomlar, taş hastalığı nedeniyle önceden uygulanan işlemler içeren bir klinik sorgu formu ile değerlendirildi. Perkütan nefrolitotomi, taşı 2 cm'nin üzerinde olan,2 cm'nin altında fakat izole kalikste bulunan veya vücut dışı şok dalga litotripsi tedavisine yanıtsız olan hastalara uygulandı. Bütün hastaların ameliyat pozisyonu,tekniği ve anestezi protokolü aynıydı. Perkütan teknik için dilatasyon Amplatz dilatörler ile yapıldı. Hastalar daha önce aynı taraftan açık taş ameliyatı,PNL ve daha önce operasyon öyküsü olmayan olmak üzere üç gruba ayrıldı. Grup 1'de daha önce böbrek taşı cerrahisi geçirmemiş olan 80 hasta (37 erkek, 43 kadın); grup 2'de ise daha önce aynı taraftan açık böbrek taşı cerrahisi geçirmiş olan 43 hasta (30 erkek, 13 kadın );grup 3'de daha önce aynı taraftan PNL cerrahisi geçirmiş olan 40 hasta(23 erkek,17 kadın) yer aldı. Ortalama yaşları 44.4 (4 ? 80) yıl olan hastaların 14'ü pediatrik yaş grubundaydı. Üç grup taş yükü, perkütan giriş sayısı, ameliyat süresi, hastanede kalış süresi, başarı oranı ve komplikasyonlar açısından karşılaştırıldı. Hastalar 3 ? 12 ay takip edildi. Tüm hastaların taşsızlık durumu 3.gün çekilen DÜSG, gerektiğinde 1. ve 3. ayda çekilen DÜSG, USG, İVÜ veya nonkontrast spiral BT ile değerlendirildi.BULGULAR: Üç grup arasında yaş, cinsiyet ve ortalama taş yükü (405 mm2, 342 mm2 ve 302 mm2) açısından anlamlı fark yoktu (p>0.05). Operasyon süresi grup 1'de ortalama 103 dk, grup 2'de 107 dk; grup 3'de ortalama 110 dk Tüm hastaların ortalama ameliyat süresi 106 dk (SS = 30.6) olarak hesaplandı (p = 0.407). Ameliyatta kullanılan floroskopi süresi ortalama olarak 1.48 dk (SS = 0.74) olarak hesaplandı (p = 0.148). Her iki parametrede de istatistiksel fark bulunamadı. Nefrostomi süresi grup 1'de ortalama 2.72 ve grup 2'de ortalama 2.74 grup 3'de ortalama 2.80 (p = 0.412) ve hastanede kalış süresi grup 1'de ortalama 4.67,grup 2'de ortalama 5.37,grup 3'de ortalama 5.60 gün (p = 0.092) istatistiksel açıdan anlamlı fark yoktu. Taşsızlık oranı (4 mm'den küçük taş parçacıkları kalan hastalar dahil) % 82.2 idi. üç grupta da en sık görülen komplikasyon kan nakli gerektiren kanama % 8.6 idi; bunu yüksek ateş % 8 olarak takip etti. Her iki komplikasyon açısından da üç grup arasında anlamlı fark bulunamadı (p > 0.05).SONUÇ: Bulgularımız daha önce aynı taraftan açık böbrek cerrahisi ve PNL operasyonu geçirmenin PNL ameliyatının başarı, rezidü taş ve komplikasyon oranlarını etkilemediğini gösterdi.
Özet (Çeviri)
AIM: Recently? percutaneous nephrolithotomy (PNL) is an important minimally invasive method for renal stones. We evaluated the effects of previously open renal surgery and (PNL) on the results of subsequent PNL.MATERIAL AND METHODS: Between June 2008 and September 2010? 163 PNL cases were evaluated retrospectively in Inonu University School of Medicine Department of Urology. All of the patients? age? sex? symptoms in terms of stone disease were evaluated with a clinical query form. The indications for PNL were a stone burden of greater than 2 cm, no opaque stone, isolated caliceal stone and failure of extracorporeal shock wave lithotripsy. All patients operated positions? technique and anesthesia protocol was same. Dilatation of the nephrolithotomy track was obtained using Amplatz dilatator. The patients were divided three groups. In group 1 consisted of 80 patients (37 males, 43 females) with any stone surgery in previously; in group 2 consisted of 43 patients (30 males, 13 females) with a previous open surgery and in group 3 consisted 40 patients (23 males, 17 females) with a previous PNL. The three groups were compared with respect to stone burden, operation time, and number of percutaneous access tracts, hospitalization, success rate, and complications.RESULTS: Mean patients age was 44 (4 ? 80) years. The three groups were similar with respect to age, sex, and stone burden (405 mm2 in group 1, 342 mm2 in group 2 and 302 mm2 in group 3), (p > 0.05). There were no significant differences between the three groups with respect to the mean operative time (103 minute in group 1, 107 minute in group 2 and 110 minute in group 3), The all groups mean operating time was calculated 106 minute (p = 0.407). Mean scope time was calculated 1.48 minutes. (p = 0.148). There were no significant differences between the three groups with respect to scope time. Mean nephrostomy time was 2.7 in group 1 and 2? 2.8 days in group 3 (p = 0.412). Mean hospital stay was 5.1 days (p = 0.092). Apart from a patient who had clinically insignificant residual stone (? 4 mm) stone ? free rate was 82.2 % in all groups. The most frequent complication of all groups were bleeding requiring blood transfusion (8.6 %), followed complication by fever above 38 C° (8 %), neither of which differed significantly (p > 0.05).CONCLUSION: The findings of our study show that previous open nephrolithotomy or PNL does not have any effects on the success of PNL, rate of residual stone and complications of PNL.