Tıbbi sosyal hizmet uzmanlarının sosyal sorun çözme becerilerinin incelenmesi
The study of medical social worker's social problem solving skills
- Tez No: 396567
- Danışmanlar: PROF. DR. VELİ DUYAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyal Hizmetler, Social Services
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Tıbbi Sosyal Hizmet Uzmanlarının Sosyal Sorun Çözme Becerilerinin İncelenmesi Bu araştırma tıbbi sosyal hizmet uzmanlarının sosyal sorun çözme becerilerini incelemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırmaya 117 tıbbi sosyal hizmet uzmanı katılmıştır. Kullanılan soru kağıdı ile tıbbi sosyal hizmet uzmanlarının sosyo- demografik özelliklerine, çalışma yaşamına ilişkin bulgulara ve sosyal hizmet müdahalesi yapma konusundaki bilgilerine ulaşılmıştır. Sosyal sorun çözme becerilerinin belirlenmesi için Duyan ve Gelbal (2008) tarafından Türkçeye uyarlanan Sosyal Sorun Çözme Envanteri (SSÇE) kullanılmıştır. Verilerin girişi, analizi ve sınıflandırılmasında SPSS 16 programı kullanılmış ve değişkenlerin niteliğine göre yüzde, ortalama ve standart sapma değerleri belirlenmiştir. Değişkenler arasındaki ilişki ve anlamlı bir farklılık olup olmadığının belirlenmesi için t, F ve r istatistiksel analizleri kullanılmıştır. Tıbbi sosyal hizmet uzmanlarının sosyal sorun çözme becerileri orta düzey olarak belirlenmiştir. Tıbbi sosyal hizmet uzmanlarının sosyal sorun çözme becerileri ile cinsiyet, medeni durum, eğitim durumu, grup uygulaması ve sosyal hizmet araştırması yapma durumlarının farklılık göstermediği saptanmıştır. Tıbbi sosyal hizmet uzmanlarının sosyal sorun çözme becerilerinin yaş, mezuniyet süresi, çalıştıkları birim sayısı, çalışma süresi, müracaatçı sayısına göre farklılık gösterdiği saptanmıştır. Araştırma, literatürdeki paralel çalışmalar ışığında tartışılarak öneriler ile sonlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The Study of Medical Social Worker's Social Problem Solving Skills This research was prepared to study of medical social worker's social problem solving skills. 117 medical social worker was joined to this research. The questionnaire was to find medical social worker's socio-demographic characteristics, working life informations and the social work interventions. The Social Problem Solving Inventory which is determined the validity and reliability by Duyan and Gelbal (2008) was used to meausure the social problem solving skills. SPSS (16) was used in data entry, analysis and determined mean, standart deviation and percentage in terms of the variable quality. T, f and r statistical analyzes was used to determine if there is a significant difference and relationship between variables. Medical social worker's social problem skills was measured by intermediate level. It was found that social problem-solving skills of medical social workers did not vary according to gender, marital status, education level, group practices and making social work researchs. It was determined that social problem-solving skills of medical social workers vary according to age, graduation time, the number of units they work, working time, the number of clients. The research has been concluded with suggession and discussion in the light of the related literature.