Karayolunda konteyner ile yapılan yük taşımasında kayıp veya hasardan doğan sorumluluk: Türk hukukunda ve uluslararası sözleşmelerde
The liability for loss or damage arising out of carriage of goods by container by road: Under Turkish law and international conventions
  1. Tez No: 396585
  2. Yazar: AKSOY YAVAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAYEGAN KENDER, YRD. DOÇ. DR. NURİ BÜLENT SÖZER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 226
Özet
CMR'ın ve TTK'nın karayolu ile yük taşınmasını düzenleyen maddelerinde konteyner ile yapılan taşımalar hakkında açık hüküm bulunmamaktadır. Hâlbuki, bilindiği üzere, taşımaların çok büyük bir kısmı konteyner kullanılarak yapılmaktadır.“Kara Yolunda Konteyner ile Yapılan Yük Taşımasında Kayıp veya Hasardan Doğan Sorumluluk (Türk Hukukunda ve Uluslararası Sözleşmelerde)”adlı bu çalışmamızda, gerek millî mevzuattaki ve gerekse de uluslararası konvansiyondaki bu eksikliği dikkate alarak konuyu incelemek ve özellikle de taşıyanın yükün kayıp olmasından ve hasara uğramasından doğan sorumluluğu hakkında hangi hükümlerin uygulanabileceğini irdelemek amacını gütmekteyiz. Çalışma bir giriş, bir sonuç ve üç bölümden oluşmaktadır. Girişte çalışmamızın konusu, kapsamı, planı ve tercih edilen terminoloji hakkında açıklama yapılmıştır. Çalışmamızın birinci bölümünde konteyner ve konteyner ile yük taşınmasına ilişkin temel bilgilere yer verilmiştir. İkinci bölümde, taşıyanın kayıptan veya hasardan doğan sorumluluğunun koşulları, hukuki niteliği ve sorumluluktan kurtulma sebepleri detaylı şekilde incelenmiştir. Üçüncü bölümde ise önce, taşıma hukukundaki sınırlı sorumluluk ilkesi çerçevesinde taşıyanın kayıptan ve hasardan doğan sorumluluğunun kapsamı ile ödenecek tazminatın miktarı ve hangi kalemlerden oluştuğu ele alınmıştır. Bu inceleme yapılırken taşıyanın sorumluluğunu sınırlandıran hükümlerin konteynerde meydana gelen zarar bakımından da geçerli olup olmayacağı tartışılmıştır. Sonra taşıyanın sınırlı sorumluluktan yararlanma hakkının kaybına sebebiyet veren kastı ve kasta eşdeğer kusuru özellikle Türk Hukukundaki kusur kavramı açısından değerlendirilmiştir. Çalışmamızın sonuç bölümünde ise, konuyla ilgili tespit ve öneriler yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
CMR Convention and the relevant sections of TTK (Turkish Commercial Code) which regulate carriage of goods by road do not include explicit provisions governing carriage of goods by a container. However, as it is widely known, containers are used in most of carriages. This thesis is on“The Liability For Loss or Damage Arising Out Of Carriage of Goods by Container By Road (Under Turkish Law and International Conventions)”and by taking the above mentioned deficiency in the national and international legal framework into account, we aim to analyze the subject and determine the rules applicable to the carrier's liability arising from the loss of and damage to goods. This study is comprised of an introduction, a conclusion and three chapters. The introduction part sets forth the subject, scope and plan of the thesis and deals with terminology. In the first chapter; a container and carriage by a container are defined in general. In the second chapter, the conditions of carrier's liability for loss or damage, its legal nature and the grounds for exoneration of carrier's liability are discussed. In the third section, the scope of loss and damage and the reimbursement of carrier are considered in the light of the carrier's limited liability. The issue of whether provisions which limit carrier's liability can be applied to evaluation of the loss and damage suffered by the container is discussed. At the end of the third chapter, carrier's wilful misconduct and such equivalent default are compared to the notion of fault under Turkish Law comprehensively. The study concludes with the results which have been reached at the end of the thesis and provides suggestions based on these results.