Renklerin kişi ve toplum hayatındaki yeri ve önemi
The importance and effect of colours in the life of people and community
- Tez No: 396904
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ BOĞA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Renkler kişi ve toplum hayatında çok önemli bir yere sahiptir. Renklerin serüveni insanlığın varoluşundan bugüne; bugünden insanlığın geleceğine, insanın ve toplumun kendini gerçekleştirdiği her yerde çok önemlidir ve önemli olmaya da devam edecektir. Renk, ışık varlığını korudukça, hayatı her yönüyle betimlemeye ve etkilemeye devam edecektir. Renk tüm kişi toplumlar için önemlidir; renkler hakkında farklı algılanışlar olduğu gibi, benzer ve aynı algılayışlar da bulunmaktadır. Renklerin ne olduğu ve nasıl ortaya çıktığı, ışıkla olan bağlantısı, anlamları; kişi ve toplum tarafından algılanışı, geçmişten bugüne evreleri ve boyaya dönüşmesi araştırılmış, renk hakkındaki temel kabul ve yaklaşımlar ortaya konulmuş; renklerin kültürle, ırkla, dinler ile, cinsiyetle bağlantısı ve algılanışı betimlenmiş, renklerin psikolojik, sosyolojik, fizyolojik etkileri vurgulanmış; estetikle bağlantısı açıklanmış; iş yaşamında ve tüm sektörlerde nasıl kullanıldığı ve kullanılması gerektiğinin önemi anlatılmış; renklerin Türklerde milli ve manevi bakımdan ne anlama geldiği, hangi anlamlarda ve nerelerde, nasıl kullandığı hakkında bilgi verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Colours have an important effect on people and the life of community. The adventure of colours is very significant in every part of the world, from the existence of human beings to present, from present to the future of community and it will go on just like that, too. Colour will affect and describe the life in every aspect as it preserves its existence. Colour is quite important for all people and communities in the world. Besides being different perceptions for colours, there are different and similar perceptions by people. What colours are, how they become out, the relation with the light, their meanings, the perception by people and community the eras from the past to the present and ıts changing in to dye (paint) have been investigated. The basic approachments and acceptances have been revealed. The relation and perception of colour with culture, nationality religon and sex have been described. The effects of colours have been emphasized physcologically, socialogically and biologically and the contact with aesthetic have been mentionled, how it has to be used in the work life and all sections in bussiness have been told. On the other hand, what the meaning of the colours is in Turks in terms of national and abstract feelings and where and how it is used in whach meanings have been informed for human beings.