Çağdaş sanat ve ontolojisi açısından estetik olgunun konumsal problemleri
Spatial problems of aesthetic facts in context of contemporary art and ontology of contemporary arts
- Tez No: 396920
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ TOMAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu çalışmada, sanatın çağımızdaki konumuna ilişkin tanımlamalar ve örnekler verilerek taşıdığı estetik özellikleri irdelenmiş, diğer bir aşamada ise niteliğinin ontolojik bir tabanda çözümlenmesi amaçlanmaktadır. Buna bağlı olarak insanlık tarihinde sanatın nasıl bir rota izlediği ve nelerden etkilenerek bugünkü konumuna ulaştığı gibi soruların cevapları aranmış ve çağdaş sanatı meydana getiren olgular üzerinde durulmuştur. Özellikle sanat ve estetiğin felsefe düşünürleri tarafından yapılan yorumlarına dayanarak çağdaş sanatın bu noktadaki konumu irdelenmiştir. Bu amaç doğrultusunda, sanat ontolojisi, çağdaş sanat ve estetik ile ilgili veriler; belge tarama (kitap, dergi, makale,yabancı kaynaklar vb) ile internet ortamında veri tarama ve toplama teknikleri gibi araştırma yöntemleriyle toplanmış ve incelenmiştir. Edinilen bulgular doğrultusunda, çağdaş sanat ve başta genel estetik olmak üzere çağdaş sanat estetiği ile ilgili örnekler verilip incelenerek ontolojik çözümlemeleri yapılmaya çalışılmıştır. Bu noktada modern estetik ve çağdaş sanatın estetiği kıyaslanarak çağdaş sanatın estetiğini ve onu etkileyen etmenleri sorgulama yoluna gidilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, aesthetic characteristics of art are examined by giving descriptions and examples about its position in our age. In another stage, the study aims to analyze its nature on ontological base. Accordingly, answers to questions such as what route art has followed in the history of human being and how it reached its present position are sought and the study focuses on the phenomena which constitute contemporary art. Especially the position of contemporary art is analyzed based on the comments of philosophers about art and aesthetics. For this purpose, data about ontology of art, modern art and aesthetics have been collected from primary sources (books, magazines, articles and internet). In line with the findings, ontological analysis is made by examining aesthetics of art. At this point, aesthetics of contemporary art and the factors which affect it are questioned by comparing aesthetics of modern and contemporary art.