Senkron motor ile güç katsayısı kontrolünde klasik sistemler ile uzman sistemlerin karşılaştırılması
Comparison of expert and classical systems of power factor control with synchronous motor
  1. Tez No: 397061
  2. Yazar: OLCAY AYDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERCAN NURCAN YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Elektrik enerjisinde verim; hizmet kalitesinden ve üretim miktarından ödün verilmeden bir işin daha az enerji kullanılarak yapılabilmesidir. Elektrik enerji sistemlerinde verimliliği arttırmanın ve enerji tasarrufunu sağlamanın en etkin önlemlerinden biri“Reaktif Güç Kompanzasyonu”dur. Reaktif güç kompanzasyonu iki işletme aracı kullanılarak yapılabilmektedir. Bu işletme araçları kondansatörler ve senkron motorlardır.Bu çalışmada, farklı yük koşullarında 3 fazlı bir sistem için hem kondansatör hem de senkron motor ile kompanzasyon uygulamaları tekrarlanmış ve sonuçlar analiz edilmiştir. Kompanzasyon uygulamaları hem manuel hem de otomatik kumanda şeklinde yapılmıştır. Manuel kumanda; kompanzasyon deneylerinin yapılması ve otomatik kumanda için gerekli veri tabanının oluşturulması için kullanılmıştır. Otomatik kumanda; kondansatör ile yapılan kompanzasyonda, belirlenen aralıklarda tanımlanmış kondansatör ya da kondansatör gruplarının anahtarlanması şeklinde, senkron motor ile yapılan kompanzasyonda ise YSA denetiminde gerçekleştirilmiştir. Sisteme ait U, I, Cosφ, P, F parametreleri tasarlanan devre ile tek fazdan ölçülmüştür. Ek olarak oluşturulan arayüz ile bu parametreler bilgisayardan izlenmiş ve sistemin kontrolü sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Efficiency in electricity; A business without compromising on service quality and quantity of production can be done by using less energy. One of the most effective measures to provide productivity growth and energy saving in the electricity system is“Reactive Power Compensation”. Reactive power compensation can be done using two business tool. These business tools are capacitors and synchronous motors.In this study, applications of both capacitors and synchronous motors were repeated for a 3-phase system with different loads and their results were analysis. The compensation applications were performed in the form of both manual and automatic control. Manuel control was used to perform the experiments of compensation and to consist of the database required for the automatic control. While automatic control method was performed with the switching of groups of capacitors or capacitor in the previous described range for capacitors, it was executed under the control of ANN (Artificial Neural Networks) in the compensation done with synchronous motors. The parameters U, I, Cosφ, P, F belonging to the system were measured from single phase by means of the envisaged circuit. Furthermore, these parameters were made monitoring in silco by the interface coded and system control were mantained by it.