Veri madenciliği teknikleriyle içerik tabanlı görüntü erişimi
Content based image retrieval with data mining techniques
- Tez No: 397075
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. HACER KARACAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Bilimleri ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Multimedyanın ortaya çıkması, büyük resim arşivlerinin kullanılabilirliği ve World Wide Web in (WWW) hızlı büyümesiyle, görsel verilerin yönetimi önemli araştırma konusu olmakla birlikte istenilen verilere erişim sorununu da beraberinde getirmektedir. Bu sorunu çözmek için kullanıcılar; internet tabanlı arama motorlarına yönelmişlerdir; ama sıklıkla kullanılan bu popüler arama motorlarının hiç biri içerik tabanlı bir arama çözümü sunmamaktadır. Bu hedefe ulaşmaya yönelik görüntü verilerinin görsel içeriğini kullanmak için bölme, indeksleme ve görüntü veritabanından ilgili görüntüleri almak önemli bir yaklaşımdır ve bu amaçla içerik tabanlı görüntü erişim (İTGE) sistemleri kullanılmaktadır. Bu sistemlerin amacı görsel sorgulara yanıt olarak, görüntü koleksiyonları üzerinde bilgi işleyip, benzer görüntüleri ayıklamaktır. Görüntülere hızlı ve etkili bir erişim sağlamak için içerik tabanlı görüntü erişimi uygulanma potansiyeli çok büyük bir yönetim aracı olarak bilgisayar teknolojisinin kullanımını yaygınlaştırmaktır. İçerik tabanlı görüntü erişim sistemi için çok farklı sistem tasarımları vardır. Bu çalışmada İTGE sistemleri için içerik tabanlı görüntü erişim teknikleri olarak renk ve doku analizi veri madenciliği teknikleriyle birleştirerek bir sistem mimarisi sunulmuştur. Elde edilen sonuçlarda geliştirilmiş olan sistemin mevcut sistemlere göre daha kısa bir sürede daha net ve daha iyi sonuçlar sunduğu değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The emergence of multimedia, the availability of large image archives, and the rapid growth of the World Wide Web (WWW) have attracted significant research efforts in providing tools for effective retrieval and management of visual data. In order to solve this problem, users preferred internet-based search engines none of which provide a content-based search solution. For using the visual content of the image, content-based image retrieval (CBIR) systems can be used. The aim of these systems is to process the image collections and extract similar images. In this study, a CBIR system architecture presented by using color and texture data while combining them with data mining techniques. This system offers good results that are retrieved in a short amount of time.