Güneş enerjisi potansiyelinin bölgesel analizi ve enerji üretim sistemlerine uyarlanması
The solar energy potential of regional analysisand adaptation of production systems
  1. Tez No: 397113
  2. Yazar: ERHAN ARSLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN TOPAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Meteoroloji, Energy, Meteorology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çevre Bilimleri ve Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Gün geçtikçe artan enerji talebi, tükenmek üzere olan fosil yakıtlar, bu fosil yakıtların kullanımı sonucu meydana gelen atmosferdeki kirlilik, küresel ısınmanın sonuçlarından doğan zararlar, artan çevre kirliliği vb. unsurlar, yenilenebilir ve sürdürülebilir enerji kullanımını zorunlu hale getirmektedir. Yenilenebilir enerji kaynaklarının en önemlilerinden olan güneş enerjisi ise, günümüzde elektrik ve enerji üretimi, tıp, turizm, ziraat ve endüstri gibi sayısız alanda kullanılabilen bir kaynaktır. Güneş enerjisinin enerji üretiminde kullanılması, yatırım maliyetinin çok kısa bir zamanda karşılanması ve fosil kaynakların tersine çevreye olumsuz etkisi bulunmaması tercih sebepleri arasındadır. Bu çalışmada yenilenebilir enerji kaynaklarından biri olan güneş enerjisinin Türkiye'deki mevcut potansiyeli araştırılmış, güneş enerjisinden aktif olarak yararlanabilmek için güneş kollektörlerinin ısıl performansları araştırılmıştır. Bu bağlamda, güneş ışınım şiddetini belirlediğimiz bölgede kullanılacak olan kollektörün nitelikleri ile birlikte sıcak su temini ve kızgın buhar temini için kaç adet kollektör kullanılması gerektiğini tespit edebilmek için bir hesaplama yöntemi geliştirilmiştir. Daha önce yapılan çalışmalarda güneş enejisi atlasının oluşturulmasında seçilen veri setlerinin, istasyon seçiminin ve güneş ışınım şiddeti değerlerindeki eksik veya hatalı hesaplamalardan dolayı çalışmada özgün bir güneş enerjisi potansiyel atlası oluşturulmuştur. Bunun için, Meteoroloji Genel Müdürlüğü veri arşiv sisteminden 1990-2006 yılları arasındaki günlük güneş ışınım şiddeti ve güneşlenme süresi verileri alınmıştır. Güneş ışınım şiddeti için 164 adet, güneşlenme süresi için 197 adet istasyon verisi kullanılmıştır. Bu çalışmada, ülkemizin sahip olduğu yenilebilir ve sürdürülebilir enerji potansiyeline vurguda bulunulmuş; Avrupa ve bu teknolojiyi kullanan diğer dünya devletlerinde olduğu gibi, Türkiye'nin de halihazırda sahip olduğu güneş enerji potansiyelini optimal düzeyde kullanması durumunda ülkenin enerjide dışa bağımlılığının azalacağının altı çizilmiştir.
Özet (Çeviri)
The increasing energy demand, running out of fossil fuels and the atmospheric pollution resulting from using them, negative consequences of global warming, increasing environmental pollution, etc. makes the renewable and sustainable energy use necessary. The solar energy, which is nowadays regarded as one of the most important type of renewable energy, became an indispensible resource that can be used in many areas such as electricity generation, medicine, tourism, agriculture and industry. Meeting the cost of investment in a short time and causing no damage to the environment appears to be the outstanding benefits of solar energy. In this study, the available solar energy potential of Turkey and the thermal performance of solar collectors is investigated in order to benefit from solar energy optimally. In this context, a calculation method is developed for determining the qualifications, and also amount of collectors to be used for getting hot water and superheated steam in the region where we have already designated solar radiaton. Additionally, an original solar energy potential atlas (i.e. sepa) for Turkey was created in the study. For doing this, daily solar radiaton data and sunshine duration data between the years 1990-2006 obtained from the database of Turkish State Meteorological Service are used. In this study, it is emphasized that our country has a genuine renewable and sustainable energy potential, and that the energy dependancy of Turkey for foreign countries will decrease, if the county uses the solar energy potential optimally in the same