Dağıtılmış sistemlerde saldırı tespit sistemleri
Intrusion detection systems for distributed systems
  1. Tez No: 397133
  2. Yazar: OKAN CAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜR KORAY ŞAHİNGÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hava Harp Okulu Komutanlığı
  10. Enstitü: Havacılık ve Uzay Teknolojileri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siber Güvenlik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Günümüz iş, eğitim, sosyal yaşam, askeri ve ekonomik alanlarında bilgisayar ağlarının sürekli artan kullanım faaliyetleri, bilgisayar kullanıcı sayısının her geçen gün sınırları zorlayacak şekilde artış göstermesi, siber saldırı ve bu saldırıları tespit edebilmek ve onlara karşı koyabilmek için yapılan araştırmaları sürekli olarak yoğun çalışılan konu başlıkları olarak karşımıza çıkarmaktadır. Bilgisayar sistemlerinin ve eşyanın tabiatı gereği karşımıza çıkan bilgisayar ağları yaklaşımının teknoloji sahnesinde sahip olduğu önem göz ardı edilemez bir gerçektir. Bilgisayar sistemlerinin birbirinden bağımsız ancak birbirleri ile işbirliği ve koordinasyon halinde çalışmaları prensibi altında oluşan dağıtılmış sistemler yaklaşımı kullanım alanları ile teknoloji dünyasının birçok problemine çare olmuş çok sayıda kullanım alanında kendine yer edinmiştir. Adı geçen sistemlere önemli bir örnek olan Kablosuz Algılayıcı Ağlar KAA da günümüzde önemli bir role sahiptir. Kablosuz Algılayıcı Ağlar (KAA) akıllı evler, askeri güvenlik uygulamaları, izleme ve takip uygulamaları gibi birçok alanda kullanılmaktadır. Bu tez kapsamında gerçekleştirilen çalışma dağıtılmış sistemlerin en önemli örneklerinden biri olan KAA yaklaşımı üzerinden oluşturup test edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Using rates of computer systems, abnormal increasing of number of computer users on social and education life, military and economic areas cause new cyber attack types and techniques so always there are new searching studies to resist new cyber attacks. It is very important that computer and network technologies have a big area in human life. Distributed system is a computer system community and this community includes independent computers working together cooperatively. As a Distributed System, Wireless Sensor Networks (WSNs) are very important example for this computer and network technologies. They have a big role new technology applications. Wireless Sensor Networks (WSNs) are a large scale network having thousands of tiny devices, sensing andcollecting data from physical environment. These tiny and small sized devices have low processing and storage capacity and low cost. It is easy to design and create a WSN because of it's cheap price and so it is used for many different fields by various applications. These areas can be lined up as science (exploring oceans, animals, habitats, wildlife and space.g.), health-care (Monitoring in Mass-Casualty Dis-asters), military (Boomerang Sniper Identifying System, Nuclear Bilogic Chemical Attack Identifying), tracking and monitoring applications (monitoring highway traffic, fire alarm systems and home automation systems), agriculture, transportation and many others. There are a lot of IDS design approaches for WSNs. As mentioned above WSN is a very good example for distributed systems so in this thesis study in order to achieve proposed system and test it, WSN is selected.