Hareketli geçici ağlarda dağıtılmış iş birliği ve güven esasına dayalı saldırı tespit sistemi
A distributed cooperative trust based intrusion detection framework for manets
  1. Tez No: 289705
  2. Yazar: SÜREYYA MUTLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜRAY YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hava Harp Okulu Komutanlığı
  10. Enstitü: Havacılık ve Uzay Teknolojileri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yazılım Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Hareketli Geçici Ağlar (HGA) altyapısız bir topoloji oluşturan düğümler topluluğudur. Bu ağlarda, merkezi bir erişim noktası ya da merkezi bir yönetim söz konusu değildir. Bu özelliklerinden dolayı Saldırı Tespit Sistemi (STS) söz konusu olduğunda HGA'lar kendine özgü bir takım problemler ortaya koyarlar. Bu çalışmada HGA'lar için güven esasına dayalı bir saldırı tespit sistemi mimarisi ortaya konulmaktadır. Önerilen mimaride, saldırı tespit sistemi, saldırıların yerel ya da global tespitine ve düğümler arasındaki iş birliği ve güven esasına dayanmakta olup dağıtık olarak gerçekleştirilmektedir. Bu anlamda ?güven? önemli bir sorun sahası oluşturmaktadır. Önerilen mimaride, düğümler, komşu düğümlerin muhtemel şüpheli davranışlarını izlemektedirler. Bir anomali söz konusu olduğunda ağ üzerinde STS uyarı mesajı yayınlanmaktadır. STS uyarı mesajlarının tekrarlanmasının izlenmesi sayesinde güven değerlendirilmesi yapılmaktadır. Önerilen mimari, iş birliği ile güven esasına dayalı, dağıtılmış bir STS ortaya koyarak, HGE'da düğümlerin devingenliğinden ve düğümlerin bencil davranma ihtimalinden kaynaklanan dezavantajları ortadan kaldırmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
Mobile Ad Hoc Network (MANET) is a collection of nodes, which form an infastructureless topology. There is no central access point or centralized management. For their nature, MANETs present a number of unique problems for Intrusion Detection Systems (IDS). This thesis introduces an intrusion detection framework for Mobile Ad Hoc Networks (MANETs), which is based on trust relationship. Intrusion detection system relies on local and global determination of attacks within network and carried out in a distributed fashion with cooperation among nodes. Trust in this manner is an important issue. The nodes watch suspicious activities of neighboring nodes. An intrusion detection alert message is disseminated throughout the network to report the anomaly. Reputation of intrusion detection alert messages is used for trust assessment. The proposed framework aims to utilize a distributed and cooperative trust based intrusion detection system to cope with the disadvantages drawn from mobility of nodes and the probability of selfishness, which are unique to MANETs.