Cytonuclear discordance in the marbled crab, Pachygrapsus marmoratus (Fabricius, 1787) along the Mediterranean coasts of turkey
Mermer yengeci Pachygrapsus marmoratus (Fabricius, 1787) türünün Türkiye'nin Akdeniz kıyılarındaki sitonükleer uyumsuzluğu
- Tez No: 397153
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM RAŞİT BİLGİN, PROF. DR. ANDRZEJ FURMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Genetik, Zooloji, Biology, Genetics, Zoology
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Çevre Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Mermer yengeci olarak da bilinen Pachygrapsus marmoratus Akdeniz'de ve Türkiye kıyılarında yaygın görülen bir yengeç türüdür. Akdeniz dışında küresel dağılımı Atlantik Okyanus'unun kuzeydoğusuna kadar uzanır. Toplam 32 noktadan 384 örnek toplanmış ve bu örnekler mitokondrial DNA'nın CO1 bölgesi ve beş nükleer mikrosatelit lokus kullanılarak incelenmiştir. Tüm kıyılara yayılmış P. marmoratus popülasyonu (Popülasyon C) ve Akdeniz'de sınırlı olan popülasyon (Popülasyon M) arasında büyük ölçüde genetik farklılık bulunmuştur. Buna ragmen, iki popülasyon mtDNA CO1 haplotipleri açısından belirgin farklılık göstermez. İki P.marmoratus popülasyonun ne zaman oluştuğu veya oluşma süreci belirsiz kalmıştır. Akdeniz'in biyocoğrafi tarihine değinilerek farklı senaryolar tartışılmıştır. Eski polimorfizmlerin iki popülasyonda farklılaşamaması veya ikincil karşılaşma sonrası gen akışı sitonükleer uyuşmazlığı açıklayabilir. CO1'den daha hızlı evrimleşen başka mitokondriyal bölgelerin kullanılması, Akdeniz'in geri kalanından ve Atlantik Okyanusu'ndan örneklerde kapsamlı bir çalışma yapılması türün Türkiye kıyılarındaki paternini anlamaya yardımcı olabilir.
Özet (Çeviri)
The marbled crab, Pachygrapsus marmoratus is a common species in the Mediterranean and along the coasts of Turkey. Its global distribution extends to the north-eastern part of the Atlantic Ocean. In this study, a total of 384 specimens from 32 sites were collected from around coasts of Turkey, and genetically examined in mitochondrial CO1 gene and five nuclear microsatellites for a better understanding of its evolutionary history. High levels of genetic differentiation was found between populations of P. marmoratus distributed all around the Turkish coasts (Population C) and those constrained to the Mediterranean coasts (Population M). Both populations, however, shared the same or have very similar mtDNA CO1 haplotypes. Different scenarios are discussed referring to the biogeographical history of the Mediterranean for explaining this pattern. Two alternative explanations for the cytonuclear discordance as retention of ancestral polymorphisms or gene flow after secondary contact could not be distinguished. The use of complementary mitochondrial markers with faster mutation rates than CO1 subunit in addition to microsatellites, and sampling individuals from the rest of the Mediterranean and from the Atlantic Ocean can be useful in resolving the observed pattern.