Papiller benzeri nükleer özelliklere sahip non-invaziv foliküler tiroid neoplazmı (NIFTP) tanılı olgularda ince iğne aspirasyon materyallerinin sitomorfolojik analizi ve sitolojik-histopatolojik korelasyonu
Cytomorphological analysis of fine needle aspiration materials and cytological-histopathological correlation in cases diagnosed with non-invasive follicular thyroid neoplasm with papillary-like nuclear features (NIFTP)
  1. Tez No: 881804
  2. Yazar: LAMAN SAMADOVA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE ŞENELDİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Patoloji, Pathology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Patoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cerrahi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
“Papiller benzeri nükleer özelliklere sahip non-invaziv foliküler tiroid neoplazmı (NIFTP)”, tiroidin foliküler hücrelerinden kaynaklanan ve papiller karsinomun nükleer özelliklerini taşıyan, ancak malignite potansiyeli oldukça düşük olan bir tümördür. 2016 yılına kadar bu tümörler“papiller tiroid karsinomunun (PTK) non-invaziv foliküler varyantı”veya“malignite potansiyeli belirsiz iyi diferansiye tümör”olarak sınıflandırılmıştır. Ancak 2017'den itibaren Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından ayrı bir başlık altında değerlendirilmeye alınmıştır. Bu çalışma, histopatolojik olarak NIFTP tanısı alan vakaların ince iğne aspirasyon biyopsi (İİAB) materyallerinin sitomorfolojik analizi ve sitolojik-histopatolojik korelasyonunu değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Ocak 2016-Ocak 2022 yılları arasında, Göztepe Prof. Dr. Süleyman Yalçın Şehir Hastanesi Patoloji Anabilim Dalı'nda incelenen ve rezeksiyon materyallerinde NIFTP tanısı alan 34 olgunun patoloji arşivinde bulunan İİAB materyalleri retrospektif olarak tekrar incelenmiştir. Sitolojik materyaller, arkitektürel ve nükleer özellikler açısından irdelenerek sito-histopatolojik korelasyon değerlendirilmiştir. NIFTP tanılı olgular, sitolojik materyallerde en sık indetermine grupta (Bethesda kategori 3, 4 ve 5) kategorize edilmişti. İİAB materyallerinde hücresellik artışı, kalabalık kümeler oluşturma, mikrofollikül paterni görülme oranının daha yüksek olduğunu saptadık. Makrofajlar, pseudopapiller yapılar, izole hücreler, kolloid, intranükleer inkluzyon ise daha düşük oranda gördüğümüz sitomorfolojik özelliklerdi. Tiroid nodüllerinin sitolojik değerlendirmesinden elde edilen yüksek tanısal ve prognostik sonuçlara rağmen, NIFTP olgularının literatürde çoğunlukla bizim çalışmamızda olduğu gibi indetermine gruplarda tanımlandığını saptadık. Arkitektürel ve nükleer özellikler açısından literatür verileri önemli ölçüde heterojenlik göstermekte olup hücresellik artışı, kalabalık kümeler oluşturma, mikrofollikül paterni görülme oranları genel olarak daha yüksek olarak bildirilmektedir. Sitolojik materyallerde arkitektürel ve nükleer özellikler olası bir NIFTP'yi düşündürse de bulgular tanı verebilmek için spesifik nitelikte değildir. Ancak hücresellik artışı, kalabalık kümeler oluşturma, mikrofollikül paterni görülme oranları destekleyici bulgular olabilir. Daha geniş serilerde yapılabilecek çalışmalar daha fazla veri elde edilmesine katkıda bulunabilir.
Özet (Çeviri)
“Non-invasive follicular thyroid neoplasm with papillary-like nuclear features (NIFTP)”is a tumor arising from follicular cells of the thyroid with nuclear features of papillary carcinoma but with a very low malignant potential. Until 2016, these tumors were classified as“non-invasive follicular variant of papillary thyroid carcinoma (PTC)”or“well-differentiated tumor of uncertain malignant potential”. However, since 2017, it has been evaluated under a separate heading by the World Health Organization (WHO). This study aims to evaluate the cytomorphologic analysis and cytologic-histopathologic correlation of fine needle aspiration biopsy (FNAB) materials of cases histopathologically diagnosed as NIFTP. We retrospectively reviewed the FNAB materials in the pathology archive of 34 cases diagnosed with NIFTP in the resection materials examined in the Department of Pathology of Göztepe Prof. Dr. Süleyman Yalçın City Hospital between January 2016 and January 2022. Cytologic materials were analyzed in terms of architectural and nuclear features and cyto-histopathologic correlation was evaluated. Cases diagnosed with NIFTP were categorized in the indeterminate group (Bethesda categories 3, 4 and 5). Increased cellularity, crowded clusters, and microfollicular pattern were more common in FNAB materials. Macrophages, pseudopapillary structures, isolated cells, colloid, and intranuclear inclusion were the cytomorphologic features seen at lower rates. Despite the high diagnostic and prognostic results obtained from the cytologic evaluation of thyroid nodules, we found that NIFTP cases are mostly described in indeterminate groups in the literature, as in our study. In terms of architectural and nuclear features, the literature data show significant heterogeneity, and the rates of increased cellularity, crowded clusters, and microfollicular pattern are generally reported to be higher. Although architectural and nuclear features in cytologic materials suggest a possible NIFTP, the findings are not specific enough to make a diagnosis. However, increased cellularity, formation of crowded clusters and microfollicle pattern may be supportive findings. Further studies in larger series may contribute to obtaining more data.