Gaz ölçümleri ile örtülü kırık zonlarının belirlenmesi: Güzelburç Kırığı, Antakya
The determination of buried fissure zones with gas measurements: The Güzelburç Fissure, Antakya
  1. Tez No: 397189
  2. Yazar: AHMET HİLMİ GÜLBAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GALİP YÜCE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uygulamalı Jeoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu Yüksek Lisans tez çalışması, Türkiye'nin güneyinde, Hatay ilinin Antakya ilçesine bağlı Güzelburç ve Maşuklu beldelerinde, 2004 yılında oluşmaya başlayan ve gelişimi 2014 yılında pik yapan Güzelburç kırığı üzerinde ve çevresinde yapılan gaz ölçümleri hakkındadır. Çalışma kapsamında kırık çevresinde 117 lokasyonda radon (Rn), karbondioksit konsantrasyon (CO2 kons.) ve karbondioksit akış (CO2 flux) gaz ölçümleri yapılmıştır. Uzaktan algılama yöntemi kullanılarak seçilen ölçüm noktaları arazide kontrol edilerek uygun şekilde modifiye edilmiştir. Bölgede 2012-2014 yılları arasında yapılan gaz ölçümleri, Rn konsantrasyon değerleri 1- 95 kBeq/m3, CO2 konsantrasyon değerleri 2,500- 28,500 ppm ve CO2 akış değerlerinin 1.61- 60.91 g/(m2gün-1) arasında değiştiği ortaya koymuştur. Elde edilen bu sonuçlar kullanılarak Coğrafi Bilgi Sistemi (CBS) programı ile yoğunluk haritaları oluşturulmuştur. Ayrıca 2012 ve 2014 yıllarında aynı lokasyonlarda tekrarlanan gaz ölçümleri ile zamansal gaz değişimi ortaya konulmaya çalışılmıştır. Bununla birlikte CO2 gazının kökeninin belirlenmesi için İtalya Istituto Nazionale di Geofisica e Vulcanologia (INGV) laboratuarında 13C analizleri yaptırılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study has been prepared as a MSc. Thesis and it is about the gas measurements at the Güzelburç fissure which have been seen firstly in 2004 and have deteriorated in 2014 near Güzelburç and Maşuklu areas in Antakya, Hatay. Radon (Rn), CO2 concentration, and CO2 flux measurements have been conducted at 117 locations parallel and crossing to the fissure in the study. Soil gas measurement points selected by remote sensing techniques were suitably modified by on-site controls. Based on the in-situ Radon (Rn) measurements, Rn concentrations varied between 1 and 95 kBeq/m3, CO2 concentrations changed between 2.500 and 28.500 ppm, and CO2 flux values were between 1.61 and 60.91 g/(m2/day) according to the gas measurements which were conducted between 2012 and 2014. The concentration distribution maps of radon and CO2, as well as CO2 flux were drawn using Geographical Information System (GIS) software. Furthermore, the variation of soil gas concentration values in time was analyzed by the repeated measurements between 2012 and 2014. Also, 13C isotope values of soil gas samples, collected from the points which have higher Rn and CO2, were analyzed in Istituto Nazionale di Geofisica e Vulcanologia (INGV) laboratory in order to determine the origin of the CO2 gas.