Susuz boraks tesisinde toplam verimli bakım kapsamında toplam ekipman etkinliği uygulaması
Application of overall equipment effectiveness in an anhydrous borax plant within the scope of total productive maintenance
  1. Tez No: 397195
  2. Yazar: ONUR DAĞHAN DAÇE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MAHMUT YAVUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Üretim tesislerinde insan faktörüne bağlı olarak yapılan işlerde her süreç doğal olarak sorgulanmakta, uygulanan yöntemler değişmekte ve sürekli iyileştirme prensibiyle verimliliği yükseltmenin yolları aranmaktadır. Toplam Verimli Bakım (TVB), bu amaçla ortaya konmuş, insan faktörünü yeniden düzenleyerek önceden saptanan hedefleri adım adım gerçekleştiren bir yönetim sistemidir. Toplam Ekipman Etkinliği (TEE), bu kapsamda ölçüm yöntemi olarak yer almaktadır. Bu çalışmada, öncelikle teknoloji yoğun üretim alanları için geliştirilmiş olan TVB'nin madencilik tesislerinin verimliliğine etkileri araştırılmıştır. Elde edilen bilgilerden yola çıkılarak, dünya çapında kabul görmüş bir yönetim sistemi olan TVB'nin, çözelti madenciliği gibi sürekli proseslerde uygulanabilirliği, yeni bir alanda uygulanacak yöntem olarak değerlendirilmiştir. Eti Maden İşletmeleri Genel Müdürlüğü Kırka Bor İşletme Müdürlüğünde pilot tesis olarak seçilen Susuz Boraks üretim tesisinde yapılan iyileştirme çalışmaları, TVB kapsamında değerlendirilmiştir. Yeni bir raporlama tekniği geliştirilmiş; tesisin etkinliği TEE yöntemiyle ölçülmüştür. TEE yöntemi ile elde edilen sonuçların ışığında TVB'nin Kırka Bor İşletmesi genelinde uygulanabileceği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In manufacturing facilities, each process that is related to human has been questioned, applied methods have been changed and the ways of higher efficiency have been searched through continous improvement principle. Total Productive Maintenance (TPM) is a management system of restructuring human factors by realizing determined objectives step by step for this purpose. Overall Equipment Effectiveness (OEE) is a method of measurement in this context. In this study, the effects of TPM which has been developed especially technology intensive production areas were investigated on the efficiency of mining plants. By the help of information gathered, the applicability of TPM recognized worldwide on solution mining, was considered as a method to be applied in a new area. Improvement studies carried out in Anhydrous Borax production plant which was selected as a pilot plant in Eti Maden Head Quarter Kırka Boron Works, have been assessed in the context of TPM. A new method for reporting have been developed; the efficiency of the plant was measured by OEE method. In the light of OEE method's results, it's seen as the TPM can bee applied across the Kirka Boron Works.