Bir ergimiş tuz reaktör-toryum tipi güç santralında kullanılacak gövde borulu ısı değiştirici tasarımı
A shell and tube heat exchanger design for molten salt reactor-thorium power plant
- Tez No: 397196
- Danışmanlar: PROF. DR. LATİFE BERRİN ERBAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Termodinamik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Mühendislik uygulamalarının en çok karşılaşılan işlemlerinden birisi, farklı sıcaklıklardaki iki veya daha fazla akışkan arasındaki ısı değişimidir. Bu değişimin yapıldığı cihazlara ısı değiştiricisi denilmekte olup uygulamada termik santraller, kimya endüstrileri, ısıtma, iklimlendirme, soğutma sistemleri gibi birçok yerde kullanılabilmektedir. En yaygın olarak kullanılan ısı değiştiricileri tiplerinden birisi de gövde borulu ısı değiştiricileridir. Bu tip ısı değiştiricilerinde gövde tarafından bir akışkan ile borulardan diğer bir akışkan geçerek ısı değişimi işlemi sağlanır. Bu çalışmanın amacı güç santralleri için dördüncü nesil olarak adlandırılan MSR-Th tipi güç sanrtallarında kullanılmak üzere bir gövde-boru tipi ısı değiştirici tasarımı yapılması ve önermesidir. Söz konusu ısı değiştiricisinde bulunan şaşırtma levhası kesmesi, şaşırtma levhası aralığı, boru dizilişi, boru içi hız gibi parametrelerin ısı taşınım katsayısına ve basınç düşümüne etkisinin araştırılması ve böylelikle en uygun ısı değiştirici optimizasyonunun yapılmasıdır. Bu amaçla ısı değiştiricisini enerji ve ekserji analizleri yapılacaktır. Bunun için öncelikle gövde boru tipi ısı değiştiricisinin tanımı, kısımları, tasarım parametreleri ve tasarımının nasıl yapıldığı açıklanmıştır. Tasarımda kullanılan tüm bağıntılar, ilgili literatürlerde verilen amprik ifadelerdir.
Özet (Çeviri)
One of the most common processes in engineering practices is the heat exchange between two or more different fluids. Devices that make these changes are called heat exchangers and it can be applied in thermal power plants, heating, climatization, cooling systems and many others. One of the most commonly used heat exchanger is shell and tube heat exchangers. In this kind of heat exchangers, heat exchange is made by transporting one fluid through shell and another fluid through tube . The purpose of this study is to suggest making of a shell and tube heat exchanger design in order to be used in MSR-Th type power plants also investigation of the effect of parameters such as the buffle cut rate, buffle clearance, tube order and within tube speed in the heat exchanger on heat transfer coefficient and pressure drop in order to optimize the most suitable heat exchanger. In order to bring that to life, the energy and exergy analysis of the heat exchanger will me made. Description, parts, parameters and design of shell and tube type heat exchangers are explained. All relations used in design has place in literature and they are ampirical terms.