Enhancing direct conversion of mouse fibroblasts to induced hepatocytes
Fare fibroblastlarının uyarılmış hepatositlere dönüşümünün geliştirilmesi
  1. Tez No: 397211
  2. Yazar: DUYGU PAYZIN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. TEVFİK TAMER ÖNDER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Transdiferansiyasyon farklılaşmış bir hücrenin, başka bir hücre tipine ait transkripsiyon faktörlerinin ifadesi ile başka bir hücreye dönüşmesi olarak tanımlanır. İndüklenmiş pluripotent kök hücrelerin farklılaştırılmasına göre bu sürecin daha hızlı ve potansiyel olarak daha güvenli olduğu düşünülmektedir. Ancak birçok açıdan bu dönüşümün verimi düşük kalmaktadır. Bu da soy dönüşümünün henüz tam olarak karakterize edilememiş engelleri olduğunu düşündürmektedir. Biz bu çalışmada bu engellerden birinin kromatinin yeniden modellemesi olabileceği hipotezini kurduk. Bu hipotezi test etmek için fare fibroblastlarının indüklenmiş hepatositlere dönüşümünü ele aldık. Fare fibroblastlarının indüklenmiş hepatositlere dönüştürülmesi için gerekli olan Hnf4α ve Foxa1 transkripsiyon faktörlerini fibroblastlarda ifade ettik ve hücreleri kromatin modifikatörlerinin küçük molekül inhibitörlerine maruz bıraktık. Sonrasında oluşan indüklenmiş hepatositlerin oluşma verimliliğini ve kalitesini gen ifadesi seviyesinde test ettik. Çalışmalarımız sonucunda H3K79 metiltransferaz DOT1L'in ve H3K27 metiltransferaz EZH2'nin inhibisyonunun indüklenmiş hepatosit oluşumunu desteklediğini gözlemledik. Bu iki modifikasyonun inhibisyonu indüklenmiş hepatositlerin normal fare hepatositlerine daha çok benzediğini bulduk. Ayrıca, hücrelerin transkripsiyon faktörlerinin ifadesinden önce yerine sonra küçük moleküllere maruz kalmasının daha etkili olduğunu gözlemledik. Ancak denediğimiz hiçbir küçük molekül bu iki transkripsiyon faktörünün yerine tamamen geçemedi. Bu çalışma ile fibroblasttan programlanmış fare hepatositlerinin kimliklerinin oluşturulmasında önemli olan kromatin modifikasyonlarını inceledik.
Özet (Çeviri)
Transdifferentiation is the conversion of a differentiated cell to another differentiated cell type by the expression of lineage-specific transcription factors. Compared to directed differentiation of pluripotent stem cells, it is deemed to happen faster and be potentially safer for future clinical applications. However, in many contexts, the fidelity and efficiency of lineage conversion remains low, which suggest that there are a number of uncharacterized barriers to lineage conversion. We hypothesized that remodeling of the chromatin landscape during transdifferentiation may constitute one such barrier and modulating the activity of chromatin modifier complexes may increase the efficiency of lineage conversion. We have utilized the conversion of mouse fibroblasts to induced hepatocytes (iHeps) as a model system to test this hypothesis and to understand how chromatin modifications change during this process. Specifically, we expressed the two transcription factors Hnf4α and Foxa1 necessary for the conversion of fibroblasts, and treated the cells with small molecule inhibitors of various chromatin modifiers. We then tested both the efficiency and the quality of conversion at the gene expression level. We observed that removal of the activating H3K79 methylation mark through inhibition of DOT1L, and suppression of the repressive H3K27me3 mark through the inhibition of EZH2 are facilitators of this conversion. Inhibition of these two modifications led to the generation of induced hepatocytes that are more similar to mouse hepatocytes than untreated controls are in terms of hepatocyte marker expression. These findings provide insight into the chromatin modifications that are important in establishing the identity of engineered hepatocytes.