An investigation of investor behaviors in financial markets
Finansal piyasalardaki yatırımcı davranışlarının incelenmesi
- Tez No: 397212
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN ÖZEKİCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Koç Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Portföy seçim problemi, bir yatırımcının servetinin market içerisindeki çok sayıda riskli varlığın arasında bazı amaç ve kısıtlara göre en iyi dağılımını göz önünde bulundurur. İdealleştirilmiş Finansal Varlıkları Fiyatlama Modeli (FVFM) dünyasında her yatırımcı Markowitz'in ortalama-varyans portföy modelini kullanır ve aynı etkin fonu seçer. FVFM etkin fonun market portföyü ile aynı olduğunu ileri sürer. Fakat ortalama-varyans modelindeki varsayımların ihlali nedeniyle etkin fon ve market portföyü aynı olmayabilir. Bu tezin motivasyonu hedge fonları ve Amerikan hisse senedi piyasasında yatırımcı davranışlarını temsil eden portföy seçim modelini bulmaktır. Bu çalışmada göz önünde bulundurduğumuz portföy modelleri iki kategoride sınıflandırılabilir: (i) Fayda modelleri ile portföy seçimi, ve (ii) Umut modelleri ile portföy seçimi. Fayda bazlı yaklaşım için Çanakoğlu ve Özekici (2010)'nin portföy seçim modellerini dikkate almaktayız. Bu çalışmalarda HARA tipi fayda modeline sahip bir yatırımcının çoklu zamanda portföy eniyileme problemine odaklanılmaktadır. Bu modelde varlık getirileri Markov zinciriyle tarif edilmiş rassal markete dayanmaktadır. Portföy seçim modellerinin örneklem dışı performanslarını hedge fonları ve Amerikan hisse senedi piyasasında değerlendirmek için kayan örneklem yaklaşımını takip ediyoruz ve her veri seti için market portföyünü temsil eden en iyi modeli buluyoruz. Umut modeli çerçevesinde, Taşkıncan (2014)'ı çok sayıda riskli varlık ve bir risksiz varlıktan oluşan market içerisinde umut modelini kullanan yatırımcıları göz önünde bulundurarak genişletmekteyiz. Analizimizde, varlık getirilerinin çok değişkenli normal dağılıma sahip olduğu varsayımı altında parçalı doğrusal ve parçalı üstel değer fonksiyonlarını kullanmaktayız. Amerikan hisse senedi piyasası veri seti için çok sayıda riskli varlık içeren umut modelini test ediyor ve sonuçları raporluyoruz.
Özet (Çeviri)
Portfolio selection problem considers the optimal allocation of an investor's wealth among several risky assets within a market according to some objectives and constraints. In the idealized Capital Asset Pricing Model (CAPM) world, every investor uses the same mean-variance model of Markowitz and chooses the same efficient fund. CAPM asserts that the efficient fund is identical with the market portfolio. However, due to the violations of the assumptions of the mean-variance model, the efficient fund may not be identical with the market portfolio. The motivation of this thesis is to find the portfolio selection model that represents investor behavior in hedge funds and US stock market. The portfolio selection models we consider in this study can be classified into two categories: (i) Portfolio selection with utility models, and (ii) Portfolio selection with prospect models. For the utility based approach, we consider the portfolio selection models in Çanakoğlu and Özekici (2010). They focus on multiperiod portfolio optimization problem for an investor with hyperbolic absolute risk aversion (HARA) utility. In this model, asset returns depend on a stochastic market depicted by a Markov chain. We follow the rolling-sample approach in order to evaluate the out-of-sample performance of the portfolio selection models across hedge funds and US stock market datasets and find the best model that represents the market portfolio for each dataset. In the framework of prospect theory, we extend Taşkıncan (2014) by considering prospect investors within a market consisting of multiple risky assets and one risk- free asset. In our analysis, we use the piecewise linear and piecewise exponential value functions under the assumption that asset returns have multivariate normal distribution. We test the multiple risky asset prospect models for the US stock market dataset and report the results.