Tropical hypersurfaces in groebner fan.
Groebner fan içerisinde tropikal hiperyüzeyler.
  1. Tez No: 397216
  2. Yazar: MUHARREM BARIŞ ÖTÜŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TOLGA ETGÜ, DOÇ. DR. MERAL TOSUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cebir ve Sayılar Teorisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Verilen bir I idealinin Groebner fanı, R^n'de polihedral kompleks şeklinde gözüken bir yapıdır. Her I idealinin, I ile ilişkili tropik varyete olarak adlandırılan bir tropikalizasyonu vardır. Bu varyete, idealin Groebner fanıyla doğrudan ilişkili olan parçalı doğrusal bir objedir. Tezin amacı, tamamlayıcı boyutu 1 ve 2 olan tropik varyeteleri anlamak ve verilen bir idealin tropik varyetesinin aslında ilgili Groebner fanın bir alt-kompleksi olduğunu gözlemlemektir.
Özet (Çeviri)
Given an ideal I in the polynomial ring k[x1,… ,xn], the Groebner fan of I is a structure in R^n forming a polyhedral complex. Any ideal I has a tropicalization which is called the tropical variety associated to I. This variety is a piecewise linear object that is directly related to the Groebner fan of that ideal. The aim of this thesis is to have a better understanding of tropical varieties of codimension 1 and 2, and to observe that the tropical variety of a given ideal is in fact a sub-complex of the corresponding Groebner fan.