Resolvable cycle systems in complete graphs
Tam çizgelerin çözünebilir döngü sistemleri
  1. Tez No: 397217
  2. Yazar: OĞUZ DOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELDA KÜÇÜKÇİFÇİ GÜLLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
G çizgesinin döngü parçalanması, kenarları G çizgesinin kenarlarını kenar ayrık bölen, her biri G çizgesinin döngüleri olan G_1,G_2,....,G_r ile gösterilen topluluktur. Eğer bu döngüler, köşe ayrık ve kapsayan alt çizgeler şeklinde sınıflara ayrılabiliyorsa, bu parçalanmaya, G'nin çözünebilir döngü parçalanması adı verilir. Bu çözünebilir döngü parçalanmasının her bir sınıfına ise paralel sınıf denir. Eğer parçalanıştaki tüm döngüler aynı uzunlukta ise bu parçalanışa düzgün çözünebilir döngü parçalanışı denir. Bu tez, tam çizgelerin çözünebilir döngü parçalanışı üzerine bir araştırma niteliğindedir.
Özet (Çeviri)
Cycle decomposition of a graph G is a collection of edge-disjoint cycles G_1, G_2,...., G_r of G such that each edge of G belongs to exactly one of those cycles. If the cycles can be partitioned into classes in such a way that the cycles in a given class are vertex disjoint, and their union is a spanning subgraph of G, then this decomposition is called resolvable cycle decomposition of G. Each class in a resolvable cycle decomposition is called a parallel class of that decomposition. If all the cycles have the same length in a decomposition, then the decomposition is called a uniform cycle decomposition. This thesis is a survey on uniform resolvable cycle decompositions of complete graphs.