Berth allocation problem in dry bulk terminals
Kuru dökme yük terminallerinde rıhtım atama problemi
  1. Tez No: 397238
  2. Yazar: GİTA TAHERKHANİ
  3. Danışmanlar: Prof. Dr. CEYDA OĞUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Yük terminallerinin daha iyi yönetilmesini sağlamanın bir yolu gemileri rıhtımlara verimli bir şekilde atamaktır ve bu problem rıhtım atama problemi (RAP) olarak adlandırılır. RAP'ın temel prensiplerinden biri gemilerin limanda geçirdiği zamanı enazlayacak şekilde rıhtıma yanaşma sırasını belirlemektir. Bu çalışmada Kuru Yük Dökme Terminallerinde Rıhtım Atama Problemini (KYDTRAP) ele almaktayız ve bölümlere ayrılmış (partitioned) RAP'a; şöyle ki, rıhtımın toplam uzunluğu birkaç kısma ayrılmıştır, odaklanan bir Karma Tam Sayılı Doğrusal Programlama (KTSDP) modeli sunulmaktadır. Limana yanaşan gemilerin elleçleme sürelerini enazlamak üzere gemilerin rıhtımlara atanma konumlarının yanı sıra gemilerin rıhtımlarda elleçlenme sıralamasını da ele almaktayız. Her bir t anında bir kısma yalnızca bir gemi atanabilmektedir. Buna ek olarak, periyodik olarak gerçekleşen gel-git koşullarının atama problemine etkisi de göz önünde bulundurulmuştur. Suların alçak olduğu periyotta, gemilerin hareketi için yeterli su derinliği bulunmamaktadır. Buna bağlı olarak, rıhtıma atanan gemiler ancak suların yükseldiği periyotlarda limandan ayrılabilirler. Ek olarak üç kısıt seti sunduk ve bu kısıtları ekleyerek modelin izlenebilir bir sürede çözüme ulaşmasını sağladık. Bunun yanı sıra, eniyi çözüme kısa bir süre içinde yakınsayan sonuçlar elde eden iki basit sezgisel algoritma geliştirdik. Performanslarını daha iyi ölçebilmek adına önerilen modelleri bir kuru dökme yük terminalinden elde edilen veriler ile oluşturulan örneklerle test ettik. Sayısal sonuçların ışığında ek kısıtların model performansını çözüm süresi ve çözüm kalitesi açısından iyileştirdiği görülmüştür. Ayrıca sonuçlar ikinci sezgisel algoritmamızın birinciyi çözüm kalitesi bakımından geçtiğini göstermektedir. Bunlara ek olarak, sunduğumuz model çözümlerini literatürde var olan sürekli RAP modeli ile karşılaştırdık. Sonuçlara göre, her iki modelin de güçlü ve etkili olduğunu, uygulanabilirliğinin liman yönetiminin kararlarına bağlı olduğunu söyleyebiliriz. Sunulan modeldeki ve sezgisel algoritmalardaki değişkenlerin önemini yansıtması açısından ve farklı değerler alan değişkenlerin modelin ve sezgisel algoritmanın performansları üzerindeki etkisini gözlemlemek için duyarlılık analizi gerçekleştirdik.
Özet (Çeviri)
One aspect of better managing the port terminals is to efficiently allocate the vessels to the berth locations which is referred to as Berth Allocation Problem (BAP). In BAPs, one of the basic criteria is to decide what sequence of arriving vessels minimizes the time spent in the terminal. This study focuses on the Berth Allocation Problem in Dry Bulk Terminal (BAPDBT), and proposes a Mixed Integer Linear Programming (MILP) model focusing on the partitioned BAP, i.e. the total length of the quay is partitioned into several sections. We consider the allocation of vessels to a location on a berth as well as the sequence, in which the vessels should be handled in order to minimize the sum of arriving vessels' completion times. Only one vessel can be allocated at a specific time to each berth. In addition, the effects of the tidal condition that happens periodically in the time horizon are considered. At low tide, available depth of water is not adequate for the movement of vessels. The vessel assigned to the berth location is therefore able to depart the terminal only in the high tide periods. We also introduce three additional sets of constraints and add them to the model to make it computationally more tractable. Moreover, we develop two simple heuristic algorithms that enable us to obtain near optimal solutions to the problem within a short computational time. To better understand the performance of the proposed model and the heuristic algorithms, we test them on instances generated based on the real data of a dry bulk terminal. The computational results show that adding the additional constraints to the model improves its performance both in terms of the running time and the optimality gap. The results also show that our second heuristic algorithm outperforms the first one in terms of the quality of final solutions. Furthermore, we compare the solutions obtained by the proposed model with the solutions obtained by a continuous model proposed in the literature. According to the results, we conclude that both models are strong and effective, and their applicability depends on the decision plans of the port management. To reflect the importance of some parameters in the proposed model and the heuristic algorithms, we apply sensitivity analysis to determine how different values of some parameters affect the performance of the proposed model as well as the heuristic algorithms.