Reliable Cloud Storage using Hierarchical Authenticated Data Structures
Hiyerarşik Asıllamalı Veri Yapılarıla Güvenilebilir Bulut Hizmetleri
- Tez No: 397273
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALPTEKİN KÜPCÜ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Koç Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Bilimleri ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 242
Özet
Donanım ve akıllı mobil cihazların ilerlemesi, ve İnternet'in yaygınlanması, yeni BT hizmetleri'nin gelişmesine sebep olur. Dolayısıyla, daha fazla veri işletmeler ve bireyler tarafından oluşturulup ve kullanılır. Bu, verilerin toplumlarda ne kadar önemli bir rolü olduğunu göstermektedir. Veriler çağın en değerli varlıklarıdır. Çeşitli olaylar verileri tehdit etmektedir: Yangın ve sel gibi doğal afetler, bilgisayar virüsleri, güvenilmeyen çalışanlar, vs. Bulut depolama verileri tutmak için güvenilir bir platform sunuyor. Maliyet tasarrufu, veriye küresel erişim ve düşük yönetim yükü gibi avantajlar getiren bulut depolamanın, aynı zamanda bazı kötü yanları da bulunmaktadır: veri sahibi kendi verilerinin üzerine direk kontrolünü kaybedebilir, ve güvenilir olmayan başkaları verilere erişim hakkı kazanabilir. Bu tez güvenilir bulut depolama hizmeti sağlamayı hedeflemektedir. Burada güvenilirlik farklı güvenlik özellikleri için kullanılmaktadır. Erişilebilirlik istemcinin bulunduğu herhangi bir yerde ve herhangi bir zamanda, verilerine erişmesini sağlamak anlamına gelir, bu tanımın bir parçasıdır. Biz dağıtım ve replikasyon düzeyini kullanarak, önemli ölçüde arama ve güncelleme süresini azaltırken, erişile- bilirliği destekleyen bir düzeni öneriyoruz. Üstelik, silinti düzeltme kodları kullanmakla hazır bulunmayı sağlamayı hedefliyoruz. Veri bütünlüğü bulut hizmet sağlayıcı tarafından istemciye her cevap ile birlikte cevap doğruluğunu kontrol etmek için bir kriptografik kanıt vermesi gerekir demektir. Önerdiğimiz tüm planlar kötü niyetli servis sağlayıcılar varlığında bütünlüğü sağlayabilir. Güvenilirliğin ayrı bir parçası olan veri gizliliği, önceden belirlenmiş olanlar harici hiç kimsenin verilere erişememesi güvencesini kapsar. Biz kötü niyetli ortamlarda dinamik veriler için gizliliğini ve bütünlüğünü destekleyen bir aranabilir simetrik şifreleme düzeni öneriyoruz.
Özet (Çeviri)
As the hardware and smart mobile devices progress and Internet becomes pervasive, new sets of IT services appear. These services are fed in by data and generate new data as output. Therefore, more and more data is generated and used by enterprises and individuals which confirms the important role of data. Data is the most valuable asset of this era. There are several threats targeting data, ranging from natural disasters such as fire and flood to computer viruses and crashes, and from untrusted employees having access to data to outside adversaries. Cloud storage offers a trusted platform to host others' data, and brings advantages such as cost saving, global access to data, and reduced management overhead, while posing some disadvantages: The data owner looses the direct control over her data, and some other unauthorized people gain access to the data. This thesis targets providing reliable cloud storage services. The reliability is used here for different security properties. It includes availability which means that the client can access her data at any time and any location. We propose a scheme that supports availability through distribution and replication, while improving search and update time considerably. Moreover, we propose a generic framework for constructing proof of retrievability schemes that aim achieving availability through employing erasure-correcting codes. It also encompasses data integrity which means that the cloud service provider gives a cryptographic proof along with each answer he sends to the client, enabling her to check correctness of the answer. Our schemes provide integrity in the presence of malicious adversaries. We also investigate database outsourcing and its security requirements (in a unified security definition): completeness, correctness, and freshness. Moreover, it comprises data confidentiality, which gives the assurance that no one except those who were determined by the client already, can access the data. We propose a searchable symmetric encryption scheme that supports both confidentiality and integrity for dynamic data in malicious settings.