Orman kaynaklarında meydana gelen zamansal değişimin silvikültürel açıdan değerlendirilmesi-Sürmene örneği
Evaluation of the temporal changes of forest resources in terms of silvicultural- Surmene sample
  1. Tez No: 397319
  2. Yazar: MELEKHAN AĞIRMAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DENİZ GÜNEY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Silvikültür Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışmada orman kaynaklarının zamansal değişimi Sürmene Merkez İşletme Şefliği bazında incelenmiştir. Bu amaçla Şefliğe ait 1971 yılında ilk amenajman planı ve devamındaki 1984 revizyon planı ile 2009 yılındaki yenilenen planlar elde edilerek genel şeflik bilgilerine ulaşılmıştır. Her döneme ait meşcere haritaları sayısallaştırılarak veriler ortaya konulmuştur. Elde edilen genel bilgiler ışığında silvikültürel müdahaleleri görebilmek için belirli noktalardan örnek alanlar alınmıştır. Örnek alan seçiminde bölge şefinin önerileri dikkate alınmış, yıllar arası silvikültürel müdahalelerin etkili olduğu alanlar tercih edilmiştir. Bu çalışmada Sürmene bölge şefliği içerisinde yer alan 592, 597 ve 608 numaralı bölmelerde tespitler yapılmıştır. Bölmelerin 1971 yılı itibariyle meşcere tiplerindeki değişimler, yapılan çalışmaların sonuçları, yapılması gereken silvikültürel müdahaleler ele alınmıştır. 1971 yılı amenajman planında LKnb1 olan meşcere tipi 1984 yılında KnLc2, 2009 yılı planında KnLcd1 olan 608 numaralı bölmede plan değişikliğine gidilmiştir. 2012 yılında 2+0 yaşında ladin ve kayın dikimiyle yapay gençleştirilme yapılmış ve alanda %90 başarı elde edilmiştir. 597 numaralı bölmede 1971 yılı amenajman planında Byap-BBt olan meşcere tipi 1984 yılı planında ÇBKzKn olarak değişmiştir. Suni gençleştirme ile kayın+ladin dikimi yapılmış ve aktüel olarak KnLa0 yapısında olup başarı yüzdesi %85'tir. 592 numaralı bölme ise 1971 yılında gençleştirilmeye ayrılmış ve Ladin dikimi yapılarak bakım çalışmasına tabi tutulmuştur.
Özet (Çeviri)
At this study, the temporal analysis changes of forest resources have been analyzed priority of Sürmene Forest Enterprise. With this aim, the forest enterprise data was gathered by using first management plan in 1971 which belongs to Forest Enterprise and 2009 plans that were renewed with the 1984 revision plan. Digital data was produced by digitizing stand maps belonging to each year. In the light of general information, sample fields were specified by choosing private points of the Forest Enterprise. While deciding this fields whose differences among the years can be observed densely with the suggessions of region chef. In this study some observations were made at the 592, 597, 608 sections which are at the Sürmene Forest Enterprise. The differences in the stand type by the year 1971, the results of the study and silviculturel interventions that should be made. In the number 608 section stand type changed from LKnb1 in 1971 management plan to KnLc2 in 1984 and from KnLc2 to KLcd1 in 2009 management plan and as a result a plan change was made. In 2012, with the seeding of 2+0 years old spruce and beech trees rejuvenation was made and a 90% of success was achieved. Stand that was Byap-BBt in the 1971 management plan at 597 section appeared as ÇBKzKn in the 1984 plan. With artificial rejuvenation spruce and beech seeding was made and the KnLa0 qualty with a 85% of success.592 section was reserved for rejuvenation in 1971 and was undertook for maintenance work by seeding spruce.