Otomatik kalp masaj sistemi tasarımı ve akıllı denetimi
Automatic cardiac massage system design and its' intelligent control
  1. Tez No: 397320
  2. Yazar: MEHMET EKİCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL İBRAHİM OKUMUŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu çalışmada, otomatik kalp masaj sistemi tasarımı ve akıllı denetimi gerçekleştirilmiş ve incelenmiştir. İlk bölümde, KPR sistemleri ve yapılan çalışmalar hakkında bilgiler verilmiştir. Bunun yanında SMDA motoru, PI, BM denetleyici türleri ve PSO algoritması açıklanmıştır. İkinci bölümde donanımsal ve yazılımsal çalışmalara yer verilmiştir. Ayrıca bu bölümde manuel KPR uygulamasının zorluğunu ortaya koymak için hazırlanan LabVIEW tabanlı performans yazılımı anlatılmıştır. Kalp masajı uygulamasında kompresyon derinlik kestirimi için ilk defa bu çalışmada BM algoritması kullanılmıştır. Sistemde sürücü motor olarak kullanılan SMDA makinasının hız ve konum kontrolü için PSO-PI ve BM denetim modelleri gerçekleştirilmiştir. Sistemin benzetim çalışmaları yapılarak incelenmiş ve sistem performansı denetleyici türlerine göre karşılaştırılmıştır. Böylece KPR sistemi için uygun denetleyici modeli belirlenmiştir. Sunulan KPR sistemi için belirlenen denetleyici türlerine göre deneysel çalışmaları yapılmıştır. Elde edilen sonuçlar, sunulan sistemlerle karşılaştırıldığında PSO-PI denetleyici, hız ve konum denetimi için BM denetleyiciye göre daha kararlı sonuç ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, automatic cardiac massage system design and its' intellignet control are caried out and investigated. In the first chapter, CPR systems and literature studies are explained. Besides, PMDC machine theory, controller features, PID, Fuzzy Logic and PSO algoritms are described respectively. In the second chapter, hardware and software studies are given. Also, there is explained LabVIEW based CPR performance sofware for to demonstrate the difficulty of manuel CPR application. In this study, there is used fuzzy logic based compression depth estimation algorithm for literature firt time. In simulation, speed and position control of SMDA machine there is used PSO-PI and fuzzy logic algorithm. Simulation results of controllers are examined and compared. Thus, the appropriate controller model for CPR system is determined. Simulation studies as was tested in experimentally. Result of study, there is observed PSO-PI controller is better than the fuzzy logic controller.