Alt yapı elemanlarının yer radarı yöntemi ile araştırılması (KTÜ Kanuni yerleşkesi)
Investigation of infrastructure elements with ground penetrating radar method (KTU Kanuni Campus)
  1. Tez No: 397324
  2. Yazar: MEHTAP BEYAZ ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYSEL ŞEREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
Bu tez çalışmasında; yerleri ve derinlikleri bilinmeyen alt yapı unsurlarının (metalik ve metalik olmayan borular, telefon/elektrik/fiberoptik kablolar) yer radarı yöntemi ile belirlenmesi kapsamında, Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Kanuni yerleşke alanı içerisinde seçilen pilot alanlarda çok sayıda ölçümler alınarak, belirtilen alt yapı unsurlarının, KTÜ' nün hali hazır harita üzerine işlenmesi amaçlanmıştır. Buna yönelik olarak; modelleme ve arazi çalışmaları gerçekleştirilmiştir. Öncelikle gömülü boru ve kabloların model ile test çalışması yapılmıştır. Daha sonra arazi çalışması kapsamında konumları ve büyüklükleri bilinmeyen kablo ve gömülü boruların yerlerini belirlemek için yer radarı ölçümler alınmıştır. Ölçüler, toplam 21 inceleme alanında birbirine paralel hatlarda 250, 500 ve 800 MHz merkez frekanslı korumalı antenler kullanılarak toplanmıştır. Toplanan verilere gerekli veri işlem aşamaları uygulandıktan sonra 2 ve 3 boyutlu görüntüler elde edilmiştir. Bu görüntülerle ve modelleme çalışmalarındaki görüntüler kıyaslanarak, inceleme alanlarında nerelerden hangi alt yapı elemanlarının geçtiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis was to determine the unknown locations and depths of infrastructural elements with a method involving Ground Penetrating Radar (GPR). To this end, pilot areas were selected on the campus of Karadeniz Technical University, measurements were taken, and infrastructural elements were identified and marked on an updated map of the campus. Modelling and field studies were performed, including test studies of the model with buried pipes and cables. GPR data concerning parallel lines were then acquired in a field study intended to determine the unknown positions and sizes of buried pipes and cables at 21 sites with shielded antennas of 250, 500, and 800 MHz. Once basic process steps were taken to the data, 2D and 3D images were obtained. By comparing these images to those depicted in modelling studies, places were determined according to which infrastructural elements emerged in the investigation areas.