Yer radarı yöntemi ile kayıp alt yapı şebekelerinin tespiti (Giresun ili örneği)
Detection of lost infrastructure networks by ground radar method (example of Giresun province)
  1. Tez No: 805721
  2. Yazar: ALPER AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BASRİ ERTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Avrasya Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Alt yapı sistemleri, şehirlerin yaşam kalitesini doğrudan etkileyen temel bileşenlerdir. Ancak, zamanla bu sistemlerde meydana gelen hasarlar, arızalar ve eskime nedeniyle alt yapı ağlarında kayıp elemanlar oluşmaktadır. Bu kayıp elemanlar, hasar tespiti ve onarımı için yapılan kazı işlemleri ile bulunmaya çalışılmaktadır. Bu tezin amacı, şehirlerdeki eski alt yapı sistemlerinin onarımı için yapılan tespit kazılarında karşılaşılan problemleri ve yüksek maliyetlerin doğurduğu olumsuz etkileri ortadan kaldırmak amacıyla yer radarı yöntemi kullanarak alt yapı elemanlarının hasarsız bir şekilde tespit edilmesini sağlamaktır. Bu çalışma kapsamında, Giresun ilinde farklı lokasyonlarda yer radarı (GPR) kullanılarak kayıp alt yapı elemanları tespit edilerek haritalandırılmıştır. Bu doğrultuda, GPR verileri kullanılarak su, elektrik, kanalizasyon ve telekomünikasyon alt yapı verileri tabakalandırılarak coğrafi bilgi sistemi ile entegre edilmiştir. Bu sayede, kent alt yapı haritası oluşturularak, hasar tespiti ve onarım süreçlerinin daha hızlı ve etkin yürütülmesi sağlanmıştır. Yer radarı yöntemi, alt yapı elemanlarının hasarsız bir şekilde tespit edilmesine olanak sağlayarak, kazı işlemlerinin azaltılmasını ve ekonomik, sosyal ve çevresel açıdan daha verimli bir yöntem sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Infrastructure systems are key components that directly affect the quality of life in cities. However, over time, due to damages, failures, and deterioration of these systems, missing elements are formed in infrastructure networks. These missing elements are tried to be found by excavation operations for damage detection and repair. The aim of this thesis is to provide damage-free detection of infrastructure elements by using the ground penetrating radar method in order to eliminate the problems encountered in detection excavations for the repair of old infrastructure systems in cities and the negative effects caused by high costs. Within the scope of this study, missing infrastructure elements were identified and mapped using ground penetrating radar (GPR) at different locations in Giresun province. In this direction, water, electricity, sewerage, and telecommunication infrastructure data were stratified using GPR data and integrated with the geographic information system. In this way, a city infrastructure map was created, enabling faster and more effective execution of damage detection and repair processes. The ground penetrating radar method provides a more economically, socially, and environmentally efficient method by enabling undamaged detection of infrastructure elements and reducing excavation operations.