K-means algoritması ile elektromanyetik kirlilik analizi
Analyzing of electromagnetic exposure from gsm antennas using k-means algorithm
- Tez No: 397347
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. SERAP KAZAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Bilişim Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
İletişim teknolojisinin hızla yaygınlaştığı günümüzde,telekominikasyon antenlerinden yayınlanan elektromanyetik alanlar kentsel bölgedeki elektromanyetik kirliliğin ana sebebidir. Özellikle baz antenleri ev,okul,hastane gibi duyarlı alanlara yakın konumlandırılmışsa elektromanyetk radyasyon maruziyeti açısından risk oluşturabilmektedir.Yapılan bu veri madenciliği uygulaması çalışmasında Rize şehir merkezinde değişik lokasyonlara yerleştirilmiş olan baz istasyonlarının elektromanyetik kirlilik ölçüm değerleri 3 değişik kümede analiz edilmiştir. Kullanılan veriler SEMAM (Sakarya Üniversitesi elektromanyetik araştırma merkezi) tarafından yayımlanan“Rize ili Elektromanyetik Kirlilik 2012 Raporu”ndan elde edilmiştir.Kümeleme opsiyonları baz istasyonlarının evlere uzaklıkları,elektromanyetik ölçüm verilerinin indoor/outdoor olması durumları ve üç farklı risk parametreleri itibariyle belirlenmiştir. Elde edilen sonuçlar sürekli yaşam alanlarında elektromanyetik maruziyet seviyelerinin kontrolü ve azaltılması açısından önemli bilgiler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, overall the world the Electromagnetic Fields radiated from telecommunication antennas are main source of electromagnetic pollution in urban, especially when base antennas located adjacent the living areas such as homes, schools, hospitals in city. In this study, electromagnetic pollution measurements were analyzed with 3 different cluster for base stations which is placed at different locations in a city center. K-means algorithm is used for clustering. The data used are obtained from the Report named“Electromagnetic pollution 2012 study in Rize”which is published by the SEMAM (The electromagnetic research center of Sakarya University). Clustering option is determined by the parameters such as the distance from homes to base stations, measurements of electromagnetic field data's risk status.