Polimerik fonksiyonel gruplu schiff bazı ligandları kullanarak metal içeren polimerlerin sentezi ve karakterizasyonu
Synthesis and characterization of metal containing polymers by using polymeric schiff base ligands with fonctional group
  1. Tez No: 397346
  2. Yazar: EMRE KATIRCI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT TUNA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışmada salisilaldehit ile 2-etanolamin kullanılarak schiff bazı yapılı ligandların sentezi gerçekleştirilmiştir. Bu ligandların ilgili M(OAc)2.XH2O tuzlarıyla metanolik ve etanolik çözeltiler içinde kompleksleri sentezlenmiştir. Sentezlenen bis-hidroksil fonksiyonel grubu içeren kompleksler THF ve DMF' li ortamda akrilatlanmış ve elde edilen komplekslerin çapraz bağlayıcı olarak kullanıldığı metal içeren polimerler sentezlenmiştir. Sentezlenen tüm bu bileşiklerin karakterizasyonları 1H-NMR, 13C-NMR, FTIR ile incelenirken polimerlerin termal davranışları TGA tekniği ile incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, Schiff base ligands were synthesized using salicylaldehyde and 2-aminoethanol. The metal complexes of the prepared ligands were synthesized in methanol or ethanol by using related M(OAc)2.XH2O salts. Synthesized bis-hydroxyl functional group of complexes were acrylated in THF and DMF solution system and metal containing polymers were synthesized which the obtained complexs were used as a crosslinking. Thermal behaviors of polymers are examined TGA technique, while the characterizations of all compounds were performed with 1H-NMR, 13C-NMR and FTIR.