Makine teçhizat seçimi kararı: Bir uygulama
Machinery and equipment selection decisions: An application
  1. Tez No: 397583
  2. Yazar: FATMA GÜL YAZICILAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DİLŞAD GÜZEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
İmalat fabrikalarına rekabet avantajı sağlayan en önemli konulardan birisi makine-teçhizat seçimidir. Makine-teçhizat seçimi, üretim sisteminin performansını doğrudan etkileyen kritik bir yatırım kararıdır. Üretim hızı, ürün kalitesi ve maliyeti bu karardan etkilenmektedir. Bu çalışmada en uygun makine-teçhizat seçimini gerçekleştirmek amacıyla Bulanık Analitik Hiyerarşi Süreci (FAHP) yöntemi ve Shannon Entropy'e dayalı TOPSİS yöntemi kullanılmıştır. Yöntemin uygulanma alanı olarak çay sektörü seçilmiştir. Araştırma için gerekli bilgiler literatür taranıp, fabrika yöneticileri ve uzman elemanlar ile birebir görüşülerek elde edilmiştir. Uzman kişilerin görüşleri ile faktör ve alternatifler belirlenmiş üçgensel bulanık sayılarla ifade edilmiştir. İfadelerle 2 li matrisler oluşturulmuş ve gerekli hesaplamalar yapıldıktan sonra Rize çay fabrikası için en uygun redüktör seçiminde hangi alternatifin baz alınması gerektiği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Machinery and equipment selection is one of the most important issues which provides competitive advantages to the manufactures companies. Machinery and equipment selection is the critical investment decision which directly affects the manufacture system performance. Production speed, product quality and cost are affected by this decision. In this study, Fuzzy Analytic Hierarchy Process (FAHP) method and the TOPSIS method based on the Shannon Entropy are used for selection of the most suitable machinery and equipment. The tea sector is chosen as the field of application of the method. The necessary information for the study is obtained by reviewing the literature, and making face to face interviewes with the factory managers and experts in this field. With the opinions at the experts, factors and alternatives are determined and are stated with fuzzy numbers. Binary matrices are generated and after making the necessary calculations, which alternatives insult get to the base in the most suitable reducer selection for the Rize tea factory.