Türkiye'deki hava aracı bakım işletmelerinde olumlu emniyet kültürünü destekleyen bir disiplin sistemi önerisi
A disciplinary system model which supports positive safety culture for mros in Turkey
- Tez No: 397741
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ENDER GEREDE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sivil Havacılık, İşletme, Civil Aviation, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sivil Havacılık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 248
Özet
Çalışma Türkiye'deki hava aracı bakım kuruluşları için olumlu emniyet kültürünü geliştirecek ve güçlendirecek bir disiplin sistemi önermeyi amaçlamıştır. Böyle bir amaca ulaşmak için önce önerilecek disiplin sisteminin olumlu emniyet kültürünün bileşenleriyle ilişkisi yazına göre tanımlanmıştır. Söz konusu ilişkide olumlu emniyet kültürünün bileşenlerinden biri olan adalet kültürü, anahtar kavram olarak belirlenmiştir. Sonra, adalet kültürü, yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılarak mevcut disiplin uygulamalarında tartışılmıştır. Daha sonra, mevcut disiplin uygulamalarının sonucunda adalet kültürünü ve dolayısıyla olumlu emniyet kültürünü olumsuz etkileyen sorunların neler olduğu hem yazına hem de iki ayrı grupta düzenlenen nominal grup görüşmelerinde elde edilen bulgulara göre sorgulanmıştır. Son olarak, belirlenen sorunlar hakkında açık uçlu anket yöntemi ile elde edilen çözüm önerileri ortaya konulup yazınla karşılaştırılmış ve özgün öneriler listesi oluşturulmuştur. Böylece, araştırma sonucunda olumlu emniyet kültürünün güçlendirilmesi için disiplin sisteminin nasıl kullanılabileceği ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aimed to propose a disciplinary system model which supports and develops positive safety culture for MROs in Turkey. In order to achieve this aim, at first, the relation between a disciplinary system and the dimensions of positive safety culture is described along with the literature. In this relation, just culture which is a dimension of positive safety culture has been described as key term/concept. Then, just culture is discussed in regard to the present disciplinary code and procedures in MROs by means of semi-structured interviews. Then, the problematic areas those affecting the just culture and/or positive safety culture negatively are examined relying both on the nominal group works and the literature. As a final work, genuine solutions to the specified problems were developed as the recommendations acquired from the open ended questionnaires' are compared to the solutions in literature. In this way, this study has revealed how to utilize a disciplinary system to empower positive safety culture