Eskişehir Karacahisar Kalesi 2011-2014 yılları kazı buluntuları
Eski̇şehi̇r Karacahi̇sar Castle 2011-2014 years excavation findings
  1. Tez No: 397748
  2. Yazar: MEYDAN PALALI
  3. Danışmanlar: PROF. MEHMET EROL ALTINSAPAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Sanat Tarihi, Archeology, Art History
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 311
Özet
Bu çalışmada Eskişehir Karacahisar Kalesi 2011-2014 yılı kazılarında ele geçen küçük buluntuların ve mimari birimlerin değerlendirilmesi konu edilmiştir. Coğrafi konumu itibariyle önemli yolların kavşak noktasında bulunan Karacahisar Kalesi Ortaçağ'da, Bizans Devleti ve Osmanlı Beyliği için stratejik bir nokta olmuştur. Osman Bey'in 1288 yılında bu kaleyi fethetmesiyle birlikte Osmanlı Beyliği kendi varlığını ve gücünü bölgede hissettirmeye başlamıştır. Karacahisar Kalesi alındıktan sonra Osmanlı Beyliğinin fetihleri sürekli devam etmiş ve Beylikten, güçlü bir imparatorluğa doğru yol almıştır. Bu çalışma kapsamında beş farklı çalışma alanı ve çok sayıda küçük buluntu değerlendirmeye alınmıştır. Küçük buluntulara ve mimari verilere bakıldığında, Karacahisar Kalesi'ndeki yerleşim dokusunun Ortaçağ'da daha yoğun olduğu ve 15. yüzyıldan sonra kalenin kullanımın azaldığı ileri sürülebilir. Daha sonraları kullanılmayan kalenin zamanla çoğu bölümleri yıkılmıştır. Hala devam eden arkeolojik kazılar sonucunda kalenin toprak altında kalan kısımları, gün ışığına çıkarılmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, the evaluation of the small findings and the arctitectural modules that were unearthed during 2011-2014 excavations have been subjected. Karacahisar Castle was on the junction of important roads due to its geographical position and it had been a strategical point for Byzantine Empire and Ottoman Beylik in medieval times. Ottoman Beylik began to have its power and strength felt in the region with the conquer of this castle by Osman Bey in 1288. After the occupation of Karacahisar Castle, the invasions of Ottoman Beylik continued and it proceeded to a powerful empire. Five different fields and many small findings have been evaluated within the scope of this study. The settlement on Karacahisar Castle can be considered to have been more intense in the Middle Age and that usage of the castle have decreased after 15th century in the light of small findings and architectural facts. Afterwards, many parts of the castle that had been abandoned were collapsed. The parts of the castle that are under the ground have been unearthed through the ongoing archeological excavations.