Auction design and optimal allocation by linear programming
Doğrusal programlama ile ihale tasarımı ve en iyi atama
  1. Tez No: 398139
  2. Yazar: HALİL İBRAHİM BAYRAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÇELEBİ PINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışmada, bir ürünün ihalesi için, alıcıların ayrık değerlere sahip oldukları varsayılarak doğrusal programlama ile riske duyarsız satıcı için en iyi ihale tasarımı bulunmuştur. Ünlü teşvik uyumlu tasarım, en iyi ikinci fiyatla ihalenin en iyi çözüm olmadığı görülmüştür. En iyi tasarımın ondan biraz farklı olan“ayrık en iyi ikinci fiyatla ihale”olduğu gösterilmiştir. İkinci olarak, maliyetli denetleme ile atama problemine bakılmıştır. Açgözlü algoritma kullanılarak, en iyi sonucun ayrıcalıklı katılımcı tasarımı olduğu gösterilmiştir. Ayrıca ortak olasılık dağılımı varsayımı gevşetilip, yukarıdaki iki problemde belirsizlikten kaçınan satıcı için en kötü durumdaki fayda enbüyüklenmiştir. Bu problemin genel olarak en iyi çözümü olmasa da bazı özel durumlar için en iyi tasarım bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
For the sale of a single object through an auction, we assume discrete type space for agents and make use of linear programming to find optimal mechanism design for a risk-neutral seller. First, we show that the celebrated incentive compatible mechanism, second price auction, is not optimal. We find a slightly different optimal mechanism referred to as“discrete second price auction”. Second we consider the problem of allocation with costly inspection. We obtain the optimal solution in the form of a favored-agent mechanism by the Greedy Algorithm. Moreover, we relax the common prior assumption and maximize the worst-case utility of an ambiguity averse seller for the two problems mentioned above. While the problem does not yield a useful optimal mechanism in general, optimal solutions for some special cases are obtained.