Kitab-ı Mukaddes ve Kur'an'da Yusuf kıssası
Story of Joseph in the Bible and the Quran
  1. Tez No: 398193
  2. Yazar: KERİM ŞÜKRÜ ÜNLÜ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDULLAH ACAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Muhafaza edilebilen ilahi kitaplar öz itibariyle aynıdır. Bütün kutsal kitaplar Allah tarafından insanlara doğru yolu göstermek ve onların dünya ve ahirette huzur ve mutluluklarını sağlamak için gönderilmiştir. Kutsal kitapların bir parçası olan kıssalarda da amaç aynıdır. Yusuf kıssası, Kitab-ı Mukaddes ve Kur'an-ı Kerim' de ortak yer alan kıssalardandır. Kitab-ı Mukaddes ve Kur'an-ı Kerim'de müşterek olarak geçen Yusuf kıssasının birbirlerine benzerliklerinin olmasının yanında farklılıklarının da olması kaçınılmazdır. Kıssa, ana hatlarıyla değerlendirdiğinde küçük ayrıntıların dışında Tevrat'ta ki anlatımlarda da verilmek istenen mesajların benzer olduğu ve Yusuf'un büyük bir imtihana tabi tutulduğu görülmektedir. Hz. Yusuf'un imtihanı küçük yaştayken kardeşlerinin kıskançlığı sonucu kuyuya atılmasıyla başlamıştı. Bu imtihan kuyudan çıkartılarak köle olarak satılmasıyla devam etti. Yusuf'u satın alan kişiler ''Belki ileride işimize yarar.'' diye ona iyi davrandılar. Yusuf, ergenlik çağına ulaşınca efendisinin hanımının onun nefsinden murad almak istemesi, onun için başka bir imtihanın başlangıcı oldu. Yusuf, efendisinin hanımının isteğine cevap vermemesinden dolayı zindana atıldı. Hapis esnasında zindan arkadaşları bir rüya görmüşlerdi. Gördükleri rüyayı 'Seni muhsinlerden görüyoruz.' diyerek Yusuf'tan bunu tevil etmesini istediler. Yusuf bu fırsatı değerlendirerek hapishane arkadaşlarına Tevhid akidesini anlatmaya başladı. Allah'ın kendisine öğretmiş olduğu bir ilimle arkadaşlarının rüyalarına yapmış olduğu tevile uygun olarak arkadaşlarından birinin hapisten kurtulacağını söyledi. Hapisten kurtulan arkadaşına, özellikle efendisinin yanında kendisini anmasını istedi. Fakat şeytanın ona, Yusuf'u unutturması neticesinde uzun zaman hapiste kalmak zorunda kaldı. Hz. Yusuf, bu süreç içerisinde başına gelen musibetlere isyan etmeyerek sabretmiş, kendisinin bu duruma düşmesine vesile olan kişileri affetmek suretiyle peygamberi bir davranış göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Protected divine books have the same essences. All divine books are sent to mankind by the Allah to show them to virtuous way so as to ensure their peace and tranquility in both worlds. Tales, which are parts of divine books, have the same target. Joseph Tale is one of the tales that are being mentioned both in Quran and Holy Books. It is inevitable that Joseph Tale mentioned both in Quran and Holy Books has similarities as well as differences. When we evaluate the outlines of the Joseph Tale, it is seen that both have the same message and Joseph has a big exam except for small details. The challenge of Joseph started at the end of his being thrown to a well because of the Jealousy of his siblings, being sold as a slave, the master of him treated him weal because they could benefit him in the future, the sexual desire of the master's wife caused him being put in prison as he didn't respond to the sexual desire of the lady, the demand of his friends in prison to interpret their dreams gave Joseph the opportunity to tell the Thausend religious faith, taught to him by body, to his prison friends. Joseph was remembered again when the king demanded interpretation for his dream, thanks to the interpretation he made, he was escaped from the prison, after that he was settled info the palace. This occasion is mentioned in both Books with some differences.