Kuran'da geçen Yusuf ve Musa kıssalarının benzer ve farklı yönleri
Similarities and differences between the stories of moses and joseph as mentioned in the Qor'an
- Tez No: 512897
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ BULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu çalışmamızda Kur'an'da geçen Hz. Yûsuf ve Hz. Mûsâ kıssalarını benzer ve farklı yönleri ile ele aldık. Yûsuf Kıssası Kur'an'da tek seferde anlatılan en uzun kıssa iken, Mûsâ Kıssa'sı en çok tekrarlanan kıssadır. Kahramanları farklı olan ve aralarında birkaç asırlık zaman dilimi bulunan her iki kıssa Mısır'da gerçekleşmiştir. Yûsuf (as) ve Musa (as) dışında kıssaya girip çıkan olumlu ve olumsuz karakterlere ek olarak, meydana gelen olaylar ve değişen ortamlar, farklı sahnelerin ortaya çıkmasına neden olmuştur. Bu kadar yoğun hareketlilik her iki kıssayı ilgi odağı haline getirmiştir. Çalışmamız üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde; kıssa kelimesi sözlük ve terim anlamı açısından ele alınıp, Kur'an kıssaları ile ilgili genel bilgiler verilmiştir. İkinci bölümde; Yûsuf (as) ve Musa peygamberin hayatı ele alınmış, Kur'an ve Kitâb-ı Mukaddes'te geçen Yûsuf Kıssası'nın karşılaştırması yapılmış ve Mûsâ Kıssası'nın hangi surelerde geçtiği tespit edilmiştir. Üçüncü bölümde ise kişiler, olaylar, tavırlar ve yerler açısından Yûsuf ve Mûsâ kıssalarında benzeyen ve ayrışan noktalar ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
In this work, we examined stories of Joseph and Moses in the Qur'an with their similar and different aspects. While Joseph's tale is the longest tale that is told at a sitting in Qur'an, Moses's tale is the mostly repeated one. Both stories, which have different heroes and there are several centuries of time between them, took place in Egypt. In addition to positive and negative characters entering and exiting these stories except Moses and Joseph, and Moses, the events and changing environments have caused different scenes to emerge. This intense mobility has made both tales become under the spotlight. Our study consists of three parts. In the first chapter; the the term“tale”is examined in terms of its lexical meaning and meaning of the term, and then general information about the Qur'an is given. In the second chapter; The lives of the Prophet Joseph and Moses was taken as a reference, and the comparison of the both tales of Joseph in Qur'an and Holy Bible was made, and it was determined, in which suras the Moses's tale is told. In the third chapter, the similarities and differences between Joseph's and Moses's tales in terms of persons, events, attitudes and places were discussed.