Eğitim ve geliştirme programlarının çalışanların motivasyonuna etkisi ve bankacılık sektöründe incelenmesi
Impact of training and development programs on employee's motivation and a survey in banking sector
  1. Tez No: 398297
  2. Yazar: TUĞÇE GÜLLÜ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ONUR GÖZBAŞI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nuh Naci Yazgan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Eğitim ve Geliştirme Programlarının bankacılık sektöründe işgören motivasyonu üzerine etkisini anlamak bu çalışmanın özünü oluşturmaktadır. Tezin ikincil veri çalışmasını kapsamlı literatür taraması teşkil etmektedir. İşgören motivasyonu üzerine bağımsız değişkenlerin etkisini görmek için toplam üç adet hipotez geliştirilmiştir. Bu hipotezler bağımsız değişkenlerin tümüyle işgören motivasyonu üzeride etkili olduğunu göstermiştir. Ölçülen araçlar arasındaki ilişkileri belirlemede Pearson korelasyon değerleri kullanılmıştır. Çalışmanın amaçları doğrultusunda modelin anlamlılığını test etmek üzere regresyon analizi kullanılmıştır. Sonuçlar eğitim ve geliştirme programlarının bankacılık sektöründe işgören motivasyonu üzerine anlamlı bir etkisi olduğunu göstermiştir. Hipotezlerimiz ampirik verilerle kanıtlanmıştır. Elde edilen, sonuçlar önemli ölçüde literatür ile uyumludur.
Özet (Çeviri)
The focus of current study is to understand the affect of Training and Development Programs, on the on employee's motivation in banking sector. The back bone of this study is the secondary data comprised of comprehensive literature review. Three hypotheses are developed to see the impact of all the independent variables on the overall employee's motivation. The hypotheses show that all these have significant affect on employee's motivation. Pearson correlation coefficients were used to determine the relationship between the measuring instruments. Regression analyses were used to develop possible significant models in line with the objectives of the study. Results show that Training and Development Programs have significant affect on the employee's motivation in banking sector. We also prove our Hypothesis through empirical data. However, results are strongly based on the literature review.