Ti6Al4V alaşımının HVOF tekniğiyle B2O3 ve Al2O3 katkılı hidroksiapatit kaplanması ve yüzey karakterizasyonu
Ti6Al4V alloy by the HVOF technical B2O3 and Al2O3 doped hydroxyapatite coating and surface characterization
- Tez No: 398534
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ATİLLA EVCİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Metalurji Mühendisliği, Biotechnology, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu çalışmada B2O3 (Bor Oksit) ve Al2O3 (Alümina) katkılı hidroksiapatit, Ti6Al4V alaşımı üzerine HVOF(Yüksek Hızlı Oksi-Yakıt) tekniği yardımıyla kaplanmış ve yüzey özellikleri incelenmiştir. Katkısız ve %1, 2 ve 3 katkılı hidroksiapatit tozları sabit şartlar altında kaplanarak, kaplamaların mineralojik, morfolojik, mekanik ve fiziksel özellikleri incelenmiştir. Al2O3 katkısında gözenekli bir yapı elde edilirken, B2O3 katkılı numunelerde gözeneklilik azalmıştır. Ancak her iki katkıda yapay vücut sıvısının (SBF) temas açısı değerlerini düşürmüştür. SBF sıvısı içersinde farklı sürelerde bekletilen numunelerde ağırlık artışı ve yüzeyde hidroksiapatit oluşumu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, B2O3 and Al2O3 doped hydroxyapatite, on the Ti6Al4V alloy HVOF (High Velocity Oxy-Fuel) coated with the help of technical and surface properties were investigated. Intrinsic and doped hydroxyapatite coating powders %1, 2 and 3 under constant conditions, mineralogical coatings, morphological, mechanical and physical properties were studied. Al2O3 while acquiring a porous structure in the additive B2O3 doped was reduced porosity in the samples.. However, both contribute to a simulated body fluid (SBF) reduced the contact angle values. SBF weight increase in the samples incubated at different times in the hydroxyapatite formation liquid and the surface was observed.