Afyonkarahisar ili jeotermal konut ısıtma sisteminin irdelenmesi
The examination of geothermal residental heating system of Afyonkarahisar province
- Tez No: 398535
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yenilenebilir Enerji Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışmada, Afyonkarahisar il sınırları içinde Afyon jeotermal konut ısıtma sisteminin 2010 öncesi (AFJET-1) ve 2010 sonrası (AFJET-2) durumu değerlendirilmiştir. Değerlendirmenin ilk aşamasında jeotermal ısıtma sisteminin en önemli bileşenleri olan jeotermal üretim kuyuları, taşıma hattı, jeotermal ısı merkezi, şehir içi dağıtım hattı, konut ısıtma sistemi ve reenjeksiyon (geri basma) sistemi incelenmiştir. Değerlendirmenin ikinci aşamasında ise AFJET-1 ve AFJET-2 sistemleri performans, çevresel ve ekonomik faktörler göz önünde bulundurularak karşılaştırılmıştır. AFJET-1 sisteminin değerlendirilmesi sırasında gerekli olan bilgiler sisteminin işletmeci firması olan Afyon Jeotermal Turizm ve Ticaret A.Ş (AFJET A.Ş.)'nden temin edilmiştir. AFJET-2 ise sistem bileşenlerinin bizzat yerinde gözlemlenmesi ve incelenmesi sonucunda değerlendirilmiştir. Yapılan değerlendirmeler sonucunda Afyonkarahisar jeotermal ısıtma sisteminde 2010 sonrasında yapılan modernizasyon çalışmaları sonucunda sistemin abone sayısının 2 kat, konut eşdeğeri ısıtmanın 4 kat ve işletme giderlerininde 2 kat arttığı görülmüştür. Bu durum, yeni ısıtma sisteminin eskiye göre işletme gelir ve giderleri açısından %50 daha verimli olduğunu ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
In this research, the situation of geothermal residential heating system before 2010 (AFJET-1) and after 2010 (AFJET-2) in the borders of Afyonkarahisar is evaluated. In the first phase of the evaluation, geothermal production wells, transmission line, geothermal heat center, urban distribution lines, residential heating system and reinjection system, which are the most important components of geothermal heating system, are investigated. In the second phase of the evaluation, AFJET-1 and AFJET-2 systems are compared in terms of performance, environmental and economic factors. The required information during the evaluation of AFJET-1 is obtained from Afyon Geothermal Tourism and Trade Inc. (AFJET INC.). AFJET-2 is evaluated by observing the components after investigation in place. After the evaluations, it seems that AFJET increased the number of subscribers two times, residential equivalent heating four times while operating expenses were increased two times after modernization in 2010. This situation shows that new heating system is 50% more efficient than the old one in terms of operating income and expenses.